ecommercepolska.pl
Podstawy | Redakcja

25 września 2012

| Komentarze:

0

Odsetki za opóźniony zwrot VAT

0
Skomentuj

Ministerstwo Finansów orzekło, że przedłużanie postępowań dotyczących nadpłaty podatku VAT, nie leży w kręgu zainteresowań organów podatkowych. Dzieje się tak ze względu na „odszkodowanie”, które wypłacane jest podatnikowi po uznaniu jego racji względem zwrotu lub nadpłaty VAT.

Kiedy przysługują odsetki?

Zasady oprocentowania zaległości zwrotu VAT są proste. Oprocentowanie nadpłaty przysługuje wówczas gdy:

  • decyzja o stwierdzeniu nadpłaty nie została wydana w ciągu 2 miesięcy od złożenia stosownego wniosku,
  • zwrot nadpłaty podatku VAT nie nastąpił w ciągu 30 dni od decyzji, która nadpłatę taką stwierdza.

Artykuł „Odsetki za opóźniony VAT” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | Podobne artykuły – „Jak założyć firmę„.


 

Samo oprocentowanie nadpłaty jest naliczane od dnia, w którym podatnik złożył wniosek. Szacuje się je na tej samej zasadzie jak w przypadku odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Jeśli zwrot podatku wymaga dodatkowych czynności weryfikujących (kontroli podatkowej, postępowania podatkowego), wówczas obowiązujący termin 60 dni może zostać wydłużony. W przypadku stwierdzenia zasadności roszczeń podatnika co do zwrotu podatku, urząd skarbowy ureguluje należność wraz z odsetkami (dokładnie pół stawki odsetek za zwłokę, czyli tzw. opłata prolongacyjna).

 

Co istotne, Ministerstwo Finansów zauważa, że Ordynacja podatkowa nie podaje konkretnego terminu, w którym czynności sprawdzające miałyby ulec zakończeniu. Nie oznacza to, że organ prowadzący kontrolę będzie prowadził ją bez szans na zakończenie. Jeśli chodzi o czynności sprawdzające, są one najmniej sformalizowane ze wszystkich czynności kontrolnych. Dużo mniej niż chociażby kontrola podatkowa, czy postępowanie podatkowe. Wynika z tego, że nie mogą trwać dłużej niż właśnie wspomniane. W gestii organów podatkowych jest więc szybkie działanie, które sprzyja zarówno im samym, jak i podatnikowi. Działanie takie wymaga zastosowania najprostszych środków, które doprowadzą do odpowiedniego zakończenia sprawy.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Przyjmijmy, że firma A zwraca się do odpowiednich organów o zwrot podatku, a także uregulowanie odsetek wynikających z opóźnienia tego zwrotu. Uzasadnieniem dla złożonego wniosku miało być nieterminowe dokonanie zwrotu podatku VAT, co wynika z paragrafu 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Prośba o zwrot odnosi się zarówno do podatku VAT – należności głównej – jak i do odsetek.

 

Odpowiedzią na złożony wniosek o zwrot odsetek od podatku, wynikających z opóźnienia samego zwrotu, może być odmowa. W jednym z opisywanych w mediach przypadków, organ podatkowy argumentował następująco: samo rozporządzenie określa przypadki, warunki oraz tryby, które odnoszą się do zwrotu podatku. Istnieją przypadki, w których podmiot uprawniony do otrzymania opisywanego zwrotu odsetek, nie jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku VAT. W takich właśnie przypadkach rozporządzenie nie obejmuje wspomnianych osób. Nie zawiera bowiem przepisów nakazujących wypłatę oprocentowania od nieterminowego zwrotu VAT.

 


Artykuł „Odsetki za opóźniony VAT” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | Podobne artykuły – „Jak założyć firmę„.


Autor wpisu

ifirmapodatekpodatki

DODAJ TWÓJ KOMENTARZ

Twoje imię / Nick *


Twoje adres e-mail (nie publikowany) *


Twoja strona www− osiem = 1

Treść komentarza


Prenumerata Mensis.pl
Mensis.pl nr 32 - magazyn e-commerce. Wywiad z Profesorem Januszem Filipiakiem

Mensis.pl nr 32 - magazyn e-commerce. Wywiad z Profesorem Januszem Filipiakiem

Krótka historia sukcesu Comarch SA, social media: czarny koń czy czarna owca e-commerce, link buiding 2015 - best practices, lead generation w e-commerce...

Zapisz się do newslettera Podaj poniżej Twój adres e-mail aby otrzymać dostęp do bezpłatnej prenumeraty elektronicznej wersji miesięcznika "Mensis.pl"

Reklama
raporty sprzedażowe Loopa.eu
Marketing Automation
Patronat

Wizytówki firm

Pro-position

zobacz więcej

Krajowy Rating Adresów Pocztowych

zobacz więcej

Sosho.pl

Jako certyfikowana agencja PrestaShop specjalizujemy się w kompleksowych wdrożeniach e-commerce

zobacz więcej

Więcej w kategorii: Podstawy, Zarządzanie
blog-firmowy Wpływ Komunikacji Wizualnej na Potencjalnego Klienta w sieci