fbpx

„E-commerce w chmurach – zastosowanie cloud computingu w biznesie internetowym”

Nieograniczone zasoby, nowoczesne usługi na różnych platformach w każdym miejscu i o każdej porze. Chmury obliczeniowe są dostępne na wyciągnięcie ręki – dzięki nim, minimalnym kosztem, można zmaksymalizować swoje zyski.

Technologia w chmurze to nowy trend w IT wytyczony przez największe koncerny informatyczne na świecie. Powstał po to, aby uprościć korzystanie z coraz bardziej zaawansowanych systemów IT. Dzięki cloud computingowi nasz biznes internetowy ma szansę być częścią dobrze zarządzanej i stabilnej infrastruktury informatycznej. Pojęcie to oznacza model usług powiązanych z przetwarzaniem, składowaniem danych oraz infrastrukturą sprzętową.

Aby łatwiej zrozumieć cloud computing, możemy sobie wyobrazić cloud jako nowoczesny biurowiec, w którym mają siedzibę zarówno małe, jak i duże firmy. W budynku mamy dostęp do wysokiej klasy usług, daje on bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Firmy nie muszą się martwić o dostępność sal konferencyjnych, konserwację budynku ani sprzątanie śmieci. Wszystkie aspekty techniczne biznesu są zapewnione przez najemcę. Dzięki niemu firmy mają stworzone bezpieczne warunki do rozwoju działalności.

Cloud computing jest najlepszym sposobem na biznes w internecie. Nie musimy wykonywać sami wielu czynności, tj. modernizacji sprzętu, łącz sieciowych czy instalowania nowych wersji aplikacji. Nie potrzebujemy sztabu administratorów, serwerów i całej otoczki serwisowej. Ograniczamy koszty dzięki niemal całkowitemu wyeliminowaniu konieczności posiadania, aktualizowania i utrzymania infrastruktury sprzętowej. Do ręki dostajemy gotowy produkt, który sami dostosowujemy do własnych potrzeb, a przez to możemy skupić się na robieniu interesów.

W chmurach znajdują się usługi „dopasowane na każdą kieszeń”, a wiele z nich jest zupełnie za darmo. Przykładem, który pokazuje działanie aplikacji w chmurze, jest poczta internetowa. Serwisy e-mailowe udostępniają dane o każdej porze dnia, w dowolnym miejscu na świecie – żeby z nich korzystać, nie potrzebujemy żadnego zaawansowanego oprogramowania, wystarczy przeglądarka internetowa.

Na podobnej zasadzie działa wiele aplikacji, które realizują model Software as a Service (SaaS). Dzięki nim możemy organizować swój czas (Google Calendar, When is Good), pracę naszego zespołu (Google Groups), sprzedawać produkty (Allegro, eBay) czy też budować relacje z klientami (SalesForce). W Polsce działają tysiące e-sklepów, które wdrożone są według modelu SaaS. Miesięczne koszty prowadzenia takiego sklepu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Dostawcy systemów sprzedaży zapewniają swoim klientom wiele usług i narzędzi, które wspomagają prowadzenie e-biznesu. Najpopularniejsze platformy to home.pl, Istore oraz Shopper.

Wiele komunikatorów posiada również swoje wersje internetowe, tj. Web Gadu czy oparty na protokole jabber – Google Talk. Dzięki nim możemy z każdego miejsca i urządzenia, które ma dostęp do internetu, utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Aplikacje w chmurze dostarczają narzędzia do pracy, komunikacji i rozrywki. Ciekawą propozycją na rynku jest serwis OnLive, który udostępnia gry komputerowe. Fizycznie działają one na infrastrukturze dostawcy, natomiast klient korzysta z nich na zasadzie analogicznej do usługi wideo na żądanie (VoD).

Cloud computing nie ogranicza się tylko do aplikacji w przeglądarkach. Najwięksi dostawcy oprogramowania udostępniają chmury do wspólnej pracy nad plikami. Google udostępniło system pozwalający na synchronizację pracy dla pakietu biurowego Microsoft Office (Cloud Connect), który został zintegrowany z platformą Google Apps. Microsoft nie pozostaje w tyle. Z platformą Office 365 stanowi bardzo silną konkurencję dla Google na rynku dokumentów w chmurach.

Jak zacząć? Za pomocą usługi Dropbox każdy może korzystać z dobrodziejstw cloud computingu. Dzięki niej mamy możliwość przechowywania danych w chmurze. Konto, na którym można przechowywać 2 gigabajty danych, jest dostępne za darmo. Zarządzanie plikami odbywa się z poziomu folderu na systemie plików komputera, przez aplikację mobilną lub przeglądarkę internetową. W bardzo prosty sposób można udostępniać dane w postaci linków, współdzielić pliki oraz tworzyć grupy robocze dla użytkowników.

Dzięki cloud computingowi mamy większą pewność, że nasze dane nie zostaną utracone. Przechowywane są na wielu serwerach posiadających znacznie większy poziom bezpieczeństwa niż komputer osobisty. Szczególnie istotne dla nas i dla naszego biznesu dane powinny być przechowywane w starannie zabezpieczonych repozytoriach, gdzie regularnie wykonuje się backup danych. W szczególności dotyczy to pracy programistów oraz tworzonych przez nich kodów.

Deweloperzy rozwijający systemy informatyczne mogą korzystać z ogromnej ilości repozytoriów. Najpopularniejsze z nich to Github oraz Google Code. Udostępniają one narzędzia do zarządzania projektem, systemy raportowania błędów oraz platformy komunikacji. Dzięki wysokiej klasy narzędziom możliwa jest większa sprawność działania poprzez skrócenie czasu wdrażania nowych aplikacji biznesowych.

Kiedy mamy aplikację, możemy ją uruchomić na platformie, która również znajduje się w chmurze. Platformy te określa się jako usługi Platform as a Service (PaaS). Pozwalają one na zdalne zarządzanie aplikacją, dają możliwość wdrażania oraz monitorowania naszego oprogramowania. Wszystkie operacje przeprowadzane są zdalnie dzięki interfejsom użytkownika dostarczanym przez poszczególnych dostawców chmur obliczeniowych.

U podstaw cloud computingu leży infrastruktura sprzętowa. Na całym świecie działają tysiące serwerów obsługujące aplikacje w chmurach. Dzięki tej technologii mamy możliwość umieszczenia swojego systemu w najbardziej dostępnych i największych centrach danych na świecie.

Największe platformy cloud computingu są dostarczane m.in. przez Google, Microsoft oraz Amazon. Każda z tych platform jest dostępna publicznie, daje również możliwość przetestowania swoich usług za darmo.

Pierwszą firmą, która na dużą skalę zaczęła stosować cloud computing, był Amazon. Na rynku udostępniła swoją platformę pod nazwą Amazon Web Service (AWS). Składa się ona z usług Amazon Elastic Computed Cloud (EC2), Simple Storage Service (S3) oraz wielu innych. Dzięki EC2 użytkownicy mogą wynająć wirtualny komputer na potrzeby swojej aplikacji oraz połączyć ją z bazą danych za pomocą S3. Cena za godzinę pracy jednostki zaczyna się od 0,09 dol. Dodatkowo musimy zapłacić za ruch, który wychodzi z naszego systemu, ok. 0,01 dol. za gigabajt danych.

Microsoft również dostrzegł szansę w cloud computingu. W 2008 roku ogłosił start swojej platformy Azure Service Platform. W porównaniu z platformą Amazon, gdzie mamy dostęp do wszystkich głównych systemów operacyjnych na rynku, Microsoft na swojej chmurze oferuje wyłącznie środowisko Windows. Platforma udostępnia SDK dla technologii .NET, Java, PHP. Cena za godzinę pracy jednostki to 0,12 dol. Opłata za ruch wychodzący wynosi 0,12 dol. za każdy wysłany gigabajt danych.

Kolejnym dużym dostawcą technologii w chmurze jest Google, które oferuje swoją platformę pod nazwą Google App Engine. Udostępnia na niej SDK dla technologii java, python oraz Go. Dostęp do niej jest darmowy, ale ograniczony przez limity na ilość zapytań HTTP, wielkość ruchu wychodzącego oraz przychodzącego.

Co zyskujemy, uruchamiając naszą aplikację na platformie? Przede wszystkim dostawcy infrastruktury zapewniają swoim użytkownikom bezpieczeństwo i pewność w oferowaniu usług. Udostępniają swoje ogromne zasoby sprzętowe i sieciowe według zapotrzebowania klienta. W każdym momencie możemy zwiększać i zmniejszać nasze zasoby. Płacimy tylko za to, z czego naprawdę korzystamy.

Skalowalność aplikacji cloud computingu daje ogromne możliwości rozwoju naszego biznesu. W celu zobrazowania działania posłużmy się przykładem. Możemy sobie wyobrazić kampanię marketingową, która przez określony czas ma za zadanie zebrać jak największą liczbę zarejestrowanych użytkowników. Na starcie nie możemy w pełni określić, ile zasobów będzie nam potrzebne. Dzięki chmurom obliczeniowym możemy online dostosowywać nasze zasoby do tego, jak przebiega nasza kampania. A zaraz po jej zakończeniu zwolnić niepotrzebne nam jednostki obliczeniowe.

Cloud computing to niewidzialna technologia, która realnie wpływa na nasze życie. Dzięki niej mamy szansę korzystać ze światowej infrastruktury poprzez systemy oraz aplikacje, które udostępniają nam usługi na największym światowym poziomie. Często korzystamy z nich, nawet nie mając świadomości, że wykorzystujemy chmurę obliczeniową. Cloud computing to przyszłość i ogromna szansa rozwoju internetu na najbliższe lata.


Artykuł „E-commerce w chmurach…” pochodzi z miesięcznika Mensis.pl nr 3, styczeń 2012. Autor: Rafał Sadłowski


Zostaw odpowiedź