fbpx

120% wzrost zapytań o użytkowników Google na świecie

W ostatnim tygodniu marca Google uaktualniło swój słynny „raport przejrzystości” (Transparency Report”), w ramach którego informuje o tym, które państwa i jak często korzystają z możliwości uzyskania prywatnych informacji na temat swoich obywateli.

W tym nie do końca chlubnym rankingu zajmujemy wysokie, bo 11. miejsce.

 

Największą ciekawostką w zestawieniu jest Watykan, który w drugim półroczu 2013 roku zgłosił jedno zapytanie, o któregoś ze swoich obywateli. Tym oto sposobem Stolica Apostolska zadebiutowała w zestawieniu, które Google publikuje od 2009 roku, kiedy to zaniepokojony ilością zapytań koncern z Mountain View postanowił wywrzeć publiczną presję na rządzących z całego świata.

 

Niestety, publikacje Google niewiele pomagają. W pierwszym półroczu 2009 roku rekordzistą była Brazylia, która przesłała ponad 3.600 zapytań, podczas gdy w aktualnym zestawieniu wiodące prym USA w ciągu 6 ostatnich miesięcy roku 2013 dopytywały się o swoich obywateli ponad dziesięć i pół tysiąca razy.

 

Potężne wzrosty zanotowały także Francja i Niemcy, początkowo zapytujące rocznie o około tysiąc obywateli. Po trzech latach w przypadku obu krajów liczba wniosków wzrosła pięciokrotnie! Więcej aktualnych informacji poniżej oraz pod tym adresem

http://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/countries/?p=2013-12

Zostaw odpowiedź