fbpx

16 prognoz na 2016 od Microsoftu

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. A w tym roku jak co roku zasypują nas prognozy technologiczne (wyjątkowo zamiast śniegu). Prognozy na Nowy Rok zostały przygotowane przez wyspecjalizowany dział R&D – Microsoft Research, w którym pracuje ponad 1000 osób!

Tylko 16 punktów i tysiąc głów? Zobaczmy co z tego wynikło.

 

 

1. Nowe architektury procesorów.

To predykcja od Chrisa Bishopa, badacza z Cambridge, który chciałby abyśmy już w 2016 roku pożegnali klasyczne krzemowe rozwiązania na rzecz nowych rozwiązań, które dadzą krzemowym procesorom jeszcze kilka lat życia.

2. Znacząco przyspieszona wydajność chmur.

To predykcja Douga Burgera, który twierdzi, że 2016 przyniesie przełom w tej kwestii, co przełoży się na dużo lepsze jakościowo usługi wokół big data.

3. Ręczne pismo w tabletach.

Powrót rysików w Surface czy iPad Pro to nie tylko przykład tego, że tablety zaczynają być używane przez profesjonalistów, ale także zaawansowanych technologii zdolnych do rozpoznawania odręcznego pisma.

4. Wirtualni asystenci będą jeszcze lepsi.

Siri i Cortana rozwiną skrzydła – kto wie, może w końcu po polsku?

5. Rozwiniemy etykę zbierania danych w sieci.

Rosnąca liczba zbieranych informacji, a za nimi wycieki danych sprawiają, że firmy rozważniej potraktują sposoby, w jakie uzyskują dane oraz ich dalszą obróbkę.

6. Komputery będą nas lepiej rozumieć.

Komputery będą rozwijać swoje umiejętności „rozumienia kultury”. „Głębokie uczenie” sprawi, że coraz łatwiej komputerom przyjdzie „rozumienie” tekstu i obrazów.

7. Technologie e-zdrowia dokonają wielkiego skoku.

Cyfrowe technologie coraz mocniej będą angażowały się w poprawę zdrowia pacjentów poprzez nieustanny monitoring oraz poprawę ich kondycji fizycznej.

8. Sztuczna inteligencja nadejdzie z Chin.

Tak odważną hipotezę postawił Hsiao-Wuen Hon, wiceprezydent Microsoft Research w Azji.

9. Porozmawiamy z komputerami, a one nas zrozumieją.

Zdanie podobne do kolegów z MS wyraził także Eric Horvitz, jeden z największych autorytetów ds sztucznej inteligencji, dyrektor zarządzający Microsoft Research.

10. Obleczemy sensorami matkę Ziemię.

To wizja i marzenie Lucasa Joppa, który chciałby zebrać tyle danych z planety Ziemia, aby uratować i całą ludzkość przed masową zagładą z powodów ekologicznych.

11. Komputery kwantowe zmienią naszą kryptografię.

Moc obliczeniowa komputerów kwantowych sprawi, że będziemy musieli przemyśleć od nowa nasze systemy zabezpieczenia i szyfrowania danych.

12. Dowiemy się, czy wzrost gospodarczy utrzyma się na dłużej.

Tak twierdzi Preston McAfee, który wierzy, że Dolina Krzemowa pozna się na prawdziwej wartości Ubera.

13. Nauczymy się zabezpieczać fragmenty komputerów.

A wszystko to dzięki większej ilości oprogramowania w sprzęcie, twierdzi Sriram Rajami z MS. Tym samym, każdy podzespół komputera zyska własne oprogramowanie antywirusowe.

14. Komputery kwantowe dokonają wielkiego skoku.

Podobnie jak mechanika kwantowa, twierdzi Krysta Svore z MS.

15. Indie skomputeryzują się.

Tak twierdzi Chandu Thekkath z Microsoftu, który swoją wiarę pokłada w ultra tanich komputerach osobistych.

16. Technologia zadba o zdrowie ludzi.

Po raz kolejny, podobna predykcja ze strony Jeannette Wing z MS, która wierzy, że nasz stan zdrowia znacząco poprawi się dzięki nowoczesnym aplikacjom monitorującym organizm ludzki.

Zostaw odpowiedź