fbpx
działania marketingowe online

16,5 procentowy wzrost wydatków na reklamę online w Polsce

Pierwszy kwartał 2018 roku polski rynek reklamy internetowej zamknął z ładną dwucyfrową zwyżką, co jest ostatnio normą.

Niedawno podawane wyniki z 2017 roku nie napawały przesadnym optymizmem. Wyniki za pierwszy kwartał 2017 roku ledwo wspięły się na dwucyfrowy wynik w postaci 10,5 procentowej dynamiki. Wtedy wartość wydatków na display wzrosła o 8 procent, co mogło wskazywać na duże zmiany w dynamice i być może nadchodzący kryzys w najbliższych latach.

Aktualna dynamika reklamy display wygląda już zupełnie inaczej – blisko 23 procentowy wzrost pokazuje, że reklamodawcy popuścili pasa wykładając gotówkę na najmniej opłacalną reklamę, gdy szukamy szybkich zwrotów. Widać to także w spadku dynamiki reklamy SEM – strumień gotówki płynie szerokim strumieniem i reklamodawcy pragną nie tylko prostej sprzedaży ale oglądać swoje logotypy w całym internecie.

W dalszym ciągu spadają też nakłady na e-mail, co jest trudno wytłumaczalne. Najwyraźniej firmy decydują się na reklamę mailingową we własnym zakresie, skierowana do swoich klientów w ramach usług marketing automation.

W największych wzrostach nadal dominują mobile i social media. Pomimo wieloletnich olbrzymich wzrostów i uzyskania znaczącego udziału w rynku media społecznościowe pozostają jednym z najważniejszych hype’ów dla polskich reklamodawców, co jest zgodne ze światowymi trendami.

O badaniu

IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 roku, a jego wyniki stały się standardem rynkowym i są bazą dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.

W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku. Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.

W badaniu uwzględniono przychody: Aegis Media, Agora, Cormedia, Eniro, Facebook (częściowo szacowane), Freshmail, GG-Network, Google – wyszukiwarka, reklama kontekstowa, YT, GDN i mobile (częściowo szacowane), GroupM, Grupa Allegro, Grupa Wirtualna Polska, Havas Media, IDG, Infor Ekspert (częściowo szacowane), Interia.pl, IPG Mediabrands, LEADR, Media Impact, Money.pl, NetSprint, Novem, OMD, Pkt.pl, Polskapresse, Pracuj.pl, Re:define, SARE, Społeczności.pl, Ströer Digital, TradeDoubler (częściowo szacowane), TVN, TVP, Vivaki, ZPR Media. Szacunki oparte są na danych PwC oraz IHS. Od roku 2016 do analiz włączono także dane Gemius AdReal oraz Sotrender, które służą do kalibracji wydatków globalnych graczy.

Dane zbierano do 13 lipca 2018 r.

Więcej informacji o badaniu na: http://iabadex.pl

Zostaw odpowiedź