fbpx

2.8 miliarda złotych na polskie start-upy

Start-upy to było hasło modne dekadę temu, wtedy też słowo start-up powtarzając za klasykiem „miało stali moc”, bo faktycznie określało małe przedsiębiorstwa, które próbowały realizować kosmiczne wręcz projekty, a przy tym poszukiwały dofinansowania u aniołów biznesu.

Dzisiaj mało kto nie jest odważny i prawie każdy kto rusza ze swoją działalnością żywi przekonanie, że zawojuje swoim pomysłem rynek.

Dlatego 3 miliardy, które Ministerstwo Rozwoju chce przekazać debiutującym przedsiębiorcom może okazać się kwotą albo niewystarczającą, albo zwyczajnie roztrwonioną. Nowy program Ministerstwa Rozwoju nosi szczytną nazwę Start in Poland i będzie realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju za pieniądze unijne. Jego zaczątki, łącznie z nazwą pojawiły się już w styczniu tego roku, niedawno, bo w połowie czerwca wicepremier Morawiecki potwierdził, że program oficjalnie startuje.

Wszystkie fundusze będą pochodzić z unijnego Programu Inteligentny Rozwój, przewidzianego na lata 2014 – 2020. Co więcej, wicepremier zapowiedział, że rolą Polskiego Funduszu Rozwoju będzie pozyskiwanie kapitału od funduszy venture capital z całego świata. W założeniu, chodzi o kolejne 2.8 miliarda złotych.

Według infografiki przedstawionej przez Ministerstwo Rozwoju przewiduje się, że owae 2.8 miliarda zostanie rozdzielone w następujący sposób

  • 1.05 miliarda złotych na inkubację
  • 35 milionów złotych na akcelerację
  • 1.75 miliarda złotych na rozwój.

Tym samym, będzie to największy taki program w Europie Środkowo-Wschodniej – będzie godny największego kraju w tej części Europy. Program pilotażowy Scale UP dysponuje 35 milionami złotych, startuje od 15 lipca i kończy się 15 września.

Czy 3 miliardy złotych to dużo przez 4 lata? W skali globalnej to kwota zauważalna, ale nadal mała. W skali kraju takiego jak Polska to kwota znaczna, ale powinniśmy poczekać na szczegóły, a przede wszystkim na efekty wyborów jakich dokonają decydenci w Polskim Funduszu Rozwoju. Rodzi się tu zasadnicze pytanie: czy będą potrafili oddzielić ziarna od plew?

 

start-in-poland

Zostaw odpowiedź