fbpx

25 lecie sieci www: Amerykanie są przekonani, że Internet jednak nie zniszczy społeczeństwa

12 marca technologia World Wide Web obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Pew Research Center przeprowadził badania surveyowe wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych pytając ich, jak sieć www wpływa na ich życie.

Pamiętacie apokaliptyczne wypowiedzi psycho i socjologów sprzed 15 lat, o niszczącym wpływie gier oraz Internetu, które wyprodukują aspołecznych psychopatów wychowanych na Duke Nukem, Quake i Counterstrike?

 

Nowe technologie z pewnością zniszczyły i rozerwały wiele tkanek społecznych i biznesowych. Jak ulał pasuje do nich angielski przymiotnik „disruptive”. Ale to tylko jedna strona medalu, ponieważ zgliszcza posłużyły jako nawóz do zupełnie nowych rozwiązań.

 

Dowodem na tą wspomniane wcześniej badania Pew Research Center, według których 9 na 10 Amerykanów uważa, że Internet jest dla nich zwyczajnie „dobry” dosłownie: „good for them personally” . Jak to u Amerykanów, ograniczone słownictwo wyraża tysiąc różnych myśli, ale w tym wypadku chodzi o ocenę wpływu Internetu na własną osobę. Przytłaczająca większość ocenia go pozytywnie.

 

76% niemniej pozytywnie ocenia wpływ Internetu na całe społeczeństwo, dosłownie: „good for society on the whole”. Nie ma w tym nic dziwnego. Według badania 71% Amerykanów na co dzień używa Internetu i traktuje go niczym dobro podstawowe. To ponad trzykrotny wzrost w ciągu 14 lat. Badanie przeprowadzono na wyłącznie dorosłych Amerykanach w liczbie 1006 osób techniką CATI.

 

Warto mieć na uwadze konfrontację tego badania z demonizującymi sieć www wypowiedziami sprzed dekad, które padały z ust wielu szanowanych naukowców. Dziś już doskonale widać, że wyrażały wyłącznie ich aktualny stosunek emocjonalny do tego co nowe, nieznane i niezrozumiałe. Co by jednak było gdyby przezornie ostrożne państwa zachodu zdecydowały się wprowadzić ograniczenia w dostępie do Internetu w celu ochrony społeczeństwa i lokalnych społeczności? To ważne pytanie, które domaga się w swojej istocie ostrożnego osądu dzisiejszych technologii.

 

Czy Google Glass wywróci nasze życie do góry, a automatyczne samochody zwolnią z pracy kierowców? Czy e-commerce zamknie lokalne sklepy? Ferujmy wyroki ostrożnie, żeby nie paść ich ofiarą.

Zostaw odpowiedź