fbpx
wydatki na branżę IT w 2018 roku

3,7 bilionów USD: wydatki na branżę IT w 2018 roku

O 4,5% względem ubiegłego roku wzrosną globalne wydatki na branżę IT w 2018 roku, osiągając wartość 3,7 biliona USD.

Według ekspertów Gartnera wdrożenia technologii blockchain, rozwój rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, postęp w dziedzinie analizy dużych strumieni danych za pomocą algorytmów, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji powinny skutecznie napędać wzrost przychodów w branży IT.

wydatki na branżę IT w 2018 roku

Big Data i Sztuczna Inteligencja motorem wzrostu branży IT

Kluczem do wzrostu cyfrowej gospodarki w 2018 będzie bez wątpienia automatyzacja procesu przetwarzania ogromnych ilości danych, które stają się jej motorem napędowym. Fundamentem ich skutecznej analizy stały się inteligentne algorytmy bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji – mówi Paweł Brach, Współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu TogetherData.

Globalna świadomość w tym zakresie stale rośnie. Niestety, wielu polskich managerów analitykę danych widzi gdzieś w przyszłości, ale jeszcze nie teraz. Same inwestycje w sztuczną inteligencję w Polsce mają śladowy charakter, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nakłady na ten cel znacznie wzrosną w najbliższych latach.

Modele SaaS fundamentem dla cyfrowej rewolucji

Zdaniem Gartnera, segment sztucznej inteligencji wygeneruje globalnie około 2,9 biliona dolarów wartości biznesowej do roku 2021. Natomiast sama technologia będzie również odpowiedzialna za zaoszczędzenie około 6,2 miliarda godzin pracy.

Cyfrowa rewolucja w polskich przedsiębiorstwach powinna rozpocząć się od inwestycji w infrastrukturę technologiczną. Rozwiązaniem może być stale rozwijający się model SaaS, który przyczynia się do rozwoju technologii chmury obliczeniowej oraz optymalizacji kosztów, czyniąc zaawansowane usługi analityczne dostępne quasi dla każdego – dodaje Paweł Brach.

Oprogramowanie i rynek moblilny na fali wznoszącej

Dużym potencjałem wyróżnia się równiż segment oprogramowania dla firm. Wydatki na branżę IT w tym zakresie wzrosną w 2018 roku o 9,5%. Natomiast w 2019 przewidywany jest skok o kolejne 8,4% do łącznej wartości 421 miliardów dolarów. Firmy zaczną także inwestować w tworzenie aplikacji korporacyjnych. Na znaczeniu zyska korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS.

Po raz pierwszy od dwóch lat odnotowano wzrost wartości segmentu urządzeń mobilnych. W 2017 roku wyniósł on 5,7% w stosunku do poprzedniego. W 2018 Gartner prognozuje skok w wysokości 5,6%, a główną przyczyną będzie zwiększona sprzedaż smartfonów. W kwestii sprzedaży komputerów prognozy nie przewidują większych zmian.

Zostaw odpowiedź