fbpx

44.000 patentów BlackBerry

7.5 miliarda dolarów – na tyle według Reutersa Samsung wycenia Blacberry. Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale akcje niegdyś kanadyjskiego giganta poszły o blisko 30% w górę – tylko od czwartku, kiedy gruchnęła ta wiadomość.

Przy okazji, okazało się, że BlackBerry (do niedawna Research in Motion) posiada 44.000 patentów!

 

 

Co prawda księgowa wycena patentów to tylko 1.43 miliarda dolarów, ale jak uważa Reuters, jest to mocno zaniżony bilans firmy, która wraz z Ericssonem była jednym z prekursorów biznesowych pagerów, a następnie prekursorem współczesnych smartfonów biznesowych. Dlaczego liczba 44.000 patentów robi takie wrażenie? Ponieważ BlackBerry istnieje od raptem 1984 roku.

 

Skoro za niedługo może już przestać istnieć to dobry moment, aby przypomnieć z jak nietuzinkową firmą mieliśmy do czynienia. Warto wiedzieć, że RIM nie powstałby bez udziału instytucji państwa kanadyjskiego, których zadaniem jest wspieranie młodych obiecujących przedsiębiorstw. Siła RIM wynikała z wkładu firmy w rozwój bezprzewodowego protokołu sieciowego Mobitex, który miał zostać wykorzystany do budowy sieci obsługującej pagery oraz do obsługi poczty elektronicznej.

 

Prace rozwojowe firmy zakończyły się jednym z pierwszych mobilnych urządzeń na świecie, które było zdolne do przyjmowania i nadawania wiadomości dzięki bezprzewodowej sieci Mobitex – także w trybie peer to peer. Stąd tak silna pozycja BlackBerry w tworzeniu urządzeń dedykowanych dla biznesu. Także tych zdolnych do szyfrowania danych.

 

O tym, że osiągnięcia w szyfrowaniu mogą być problemem RIM przekonał się w 2013 roku, kiedy to rząd Kanady nie pozwolił Lenovo na przejęcie RIM. Wszystko to z powodu strachu przed chińskim rządem, który mógłby wymóc na Lenovo ujawnienie technologii, jakie stosuje RIM. Z Samsungiem jest nieco inaczej – już w październiku 2014 obie firmy zawiązały partnerstwo na mocy którego BlackBerry udziela Koreańczykom technologicznego wsparcia w kwestii bezpieczeństwa telefonów Galaxy.

 

Nie łudźmy się jednak, że Samsung utrzyma markę BlackBerry na powierzchni. Najpewniej finalizowane przejęcie przez Samsunga jest pożegnaniem z producentem, który jeszcze 5 lat temu sprzedawał na świecie więcej smartfonów niż Apple.

 

Zostaw odpowiedź