fbpx

4K Ultra HD u bram, rewolucja już jest!

Rok temu w maju wspominałem na łamach Mensis, że szykuje nam się nowa rewolucja w jakości obrazu. Wtedy też krytykowałem mocno sceptyczne podejście wielu dziennikarzy do tematu nowej rozdzielczości wyświetlanego obrazu.

Dziś już wiemy, połowa Amerykanów w ciągu 2 lat chce i będzie w stanie kupić telewizor 4K Ultra HD.

 

Takie wnioski zaprezentował Business Insider a zostały zaczerpnięte z badania jakie, a przeprowadził Leichtman Research Group. Z pewnością, jednym z powodów zmiany mentalności Amerykanów jest wielki nacisk, jaki na 4K Ultra HD kładą sami producenci telewizorów (na tym polu ociąga się tylko Panasonic), jak i niektórzy producenci monitorów (tutaj przoduje Dell). Wspominaliśmy o tym podczas przeglądu najciekawszych premier CES 2014.

 

Warto przytoczyć za BI kilka ciekawych statystyk:

  • w ciągu 4 lat w USA co dziesiąty telewizor będzie pracował w standardzie 4K Ultra HD
  • ceny telewizorów 4K Ultra HD spadają w szokującym tempie – o 85% w ciągu dwóch lat!
  • jeszcze w tym roku pojawi się pierwszy wysyp treści 4K Ultra HD i to od razu w streamingu video u Netflixa, Amazona oraz YouTube
  • największym rynkiem 4K Ultra HD są Chiny
  • największym globalnym producentem matryc 4K są Chiny
  • w ciągu dwóch lat roczna sprzedaż telewizorów 4K Ultra HD osiągnie 11 milionów sztuk!

 

Co to oznacza dla nas wszystkich? Rynek RTV dostanie nowy, potężny bodziec w postaci urządzeń zdolnych do obsługi nowego sygnału. Żelazo kują już teraz producenci amplitunerów kina domowego, którzy już teraz kuszą użytkowników przetwarzaniem i up-scalingiem do 4K Ultra HD. Z pewnością producenci odtwarzaczy Blu-ray zechcą przygotować nowe urządzenia zdolne do pomieszczenia 4-krotnie większego materiału. Standard już jest i nazywa się Archival Disc. Czekamy na czytniki i nagrywarki.

 

Materiały streamingowe w 4K po raz kolejny wymuszą na operatorach telekomunikacyjnych przesunięcia limitów najniższej „cywilizowanej” prędkości dostępu do sieci. Netflix twierdzi, że będzie to 15 mb/s.

 

W końcu, Chiny mogą zyskać status nowej Japonii. Już teraz w branży hi-fi chińskie urządzenia uchodzą za celująco dobre w kwestii ceny i jakości. Marki takie jak Seiki wyznaczają zupełnie nowy standard ceny przy zachowaniu akceptowalnej przez zachodniego konsumenta jakości. 50 calowy telewizor 4k Ultra HD w wydaniu Seiki kosztuje w USA 900 dolarów!

 

W Europie można by spodziewać się sugerowanej ceny na poziomie 900 euro, czyli około 4000zł. Aktualnie najtańsze urządzenia od LG o podobnej przekątnej i parametrach kosztują ponad dwa razy więcej!

Zostaw odpowiedź