fbpx

70% Polaków będzie miało dostęp do mobilnego konta bankowego

Takie wnioski płyną z zapowiedzi sześciu bankow: Alior, Millennium, BZ WBK, BRE (mBank, MultiBank), ING Bank Śląski i PKO BP, które wspólnymi siłami założyły spółkę joint venture. Jej celem będzie budowa infrastruktury dla platformy mobilnych płatności w Polsce.

To znacząca zmiana frontu dotychczasowych konkurentów na polu bankowości osobistej. Dodajmy, że konieczna po porażce systemu BZ WBK i Biedronki oraz wątpliwej inicjatywie PKO BP.

 

Nowy system będzie miał zasadniczo dwa zadania: powalczyć z aktualnym, tradycyjnym systemem płatności kartami Visa i MasterCard oraz upowszechnić wśród Polaków nowe sposoby płatności i zarządzania swoim kontem z poziomu smartfona i tabletu.

 

Szerzej sprawę opisał Obserwator Finansowy, zwracając uwagę na badania Mobile Life 2013. Wynika z nich, że wbrew potocznym obserwacjom Polacy nie są narodem miłującym smartfony i ich zaawansowane funkcje.

 

Najnowsze szacunki wskazują, że co trzeci Polak używa smartfona, ale posiadanie go deklaruje 19%, co oznacza, że ponad 10% może nie być świadomych posiadania tak zaawansowanego urządzenia. Lub popełniono zwyczajny lapsus badawczy. Szanse są pół na pół. Średnia posiadanych smartfonów w Europie to 45%.

 

Podobnie mocno odstajemy w kwestii samej bankowości mobilnej. W Europie co 4. osoba łączy się z bankiem przez smartfon. W Polsce tylko 12%. Głównym powodem jest niechęć do nowości, blisko połowa badanych stwierdziła, że najzwyczajniej w świecie nie potrzebuje dostępu do swojego konta bankowego wszędzie i zawsze.

 

Zostaw odpowiedź