fbpx
premie motywacyjne w Polsce

840zł na motywację pracownika rocznie

Według badania „Drogowskaz Motywacyjny 2016”, przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services w styczniu 2016, sukcesywnie rosną nakłady na wydatki związane z motywowaniem pracowników w polskich firmach.

Większość firm (74 procent ankietowanych) deklaruje utrzymanie już wysokich budżetów na tym samym poziomie co przed rokiem, a co piąta (18 procent) zapowiada ich wzrost.

 

 

Według raportu Millward Brown średnia kwota przeznaczona na wszystkie świadczenia pozapłacowe na jednego pracownika w ciągu roku wynosi już prawie 840 zł, a to o 6.5 procenta więcej niż przed rokiem.

 

Grafika_1_inwestuj-_w_motywacje

 

Ponadto, zwiększa się także liczba dostępnych świadczeń pozapłacowych, z których pracownicy mogą wybierać – w ubiegłym roku było 4.8 świadczenia, teraz już 5.3. Oznacza to, że przeciętny pracownik w Polsce może wybierać z ponad 5 świadczeń motywacyjnych, których koszty pokryje pracodawca.

 

Grafika_2_kazdemu_wedlug_potrzeb

 

Najważniejszym okolicznościami do przyznawania świadczeń pozapłacowych i płacowych są święta Bożego Narodzenia (9 na 10 przypadków ujętych w badaniu). Aż w co drugiej firmie taką okazją jest Wielkanoc (51 procent wskazań). Bardzo pozytywną informacją jest fakt, że w co 4 firmie jest to efekt wniosku pracownika!

 

Grafika_3_wykorzystuj_kazda_okazje

 

Do najczęściej wspieranych aktywności zaliczamy dofinansowanie kultury (blisko 40 procent wskazań, znakomity wynik) oraz dofinansowanie sportu lub rekreacji (31 procent wskazań). W 12 procentach przypadków firmy dofinansowują pracownikom posiłki.

 

Grafika_4_wspieraj_pracownika_poza_praca

 

Do najważniejszych efektów jakie miałyby generować pracownicze świadczenia pozapłacowe należą: motywacja, zaangażowanie i efektywność. Tylko 5 procent pracodawców wskazuje na obowiązek względem pracownika lub proste uzupełnienie wynagrodzenia.


Grafika_5_obierz_kurs_na_realizacje_celow

 

Statystyki są więc jednoznacznie pozytywne – bezrobocie w Polsce spada nieustannie od kilku lat, PKB rośnie, eksport po raz pierwszy w historii wyprzedził import, a pracodawcy dokładają starań, aby pracownicy byli coraz szczęśliwsi.

 

 

Zostaw odpowiedź