fbpx
marża w ecommerce

9 miliardów dolarów McDonaldsa poważnie zagrożone!

Jak donosi Gazeta Wyborcza McDonalds sporządził najnowszy raport o trendach rynkowych w 2014 roku, a w nim zaznaczył, że największym zagrożeniem dla właściciela praw do słynnej marki fast foodów jest trend do podwyższania płac i świadczeń socjalnych.

W 2012 roku przychód McDonalds wyniósł 60 miliardów dolarów, zaś zysk operacyjny 8.6 miliarda dolarów.

 

To zrozumiałe, że sieć, która zatrudnia 1.8 miliona osób (sic!) ubolewa nad faktem potencjalnie rosnących kosztów pracy. Pytanie jednak o jak dużych podwyżkach mówimy? Otóż przez USA przetacza się fala strajków, w ramach której pracownicy fast foodów domagają się podwyżek.

 

Aktualnie, średnia płaca za godzinę pracy w amerykańskich fast foodach to około 7.5 dolara, podczas gdy stawka uznawana za minimalną, poniżej której mówimy w USA o ubóstwie wynosi ponad 12 dolarów. Innymi słowy, walka toczy się o 5 dolarów więcej za każdą godzinę pracy. Pytanie, jak dużej liczby pracowników dotyczy?

 

Możemy to oszacować. Aktualnie firma zatrudnia 1.8 miliona osób przy posiadaniu około 34 tysięcy restauracji, co daje 52 osoby na restauracje. W USA McDonalds posiada około 15 tysięcy restauracji, co oznacza, że zatrudnia około 780.000 osób z czego 2-3% to management, którego podwyżka z pewnością nie obejmie, stąd odejmiemy kolejne 20.000 i zostaniemy przy liczbie 760 tysięcy osób.

 

Przyjmując miesięczne pensum godzin na poziomi 160 i podwyżkę o 5 dolarów, trzeba przyjąć, że McDonalds będzie zmuszony dopłacić każdemu pracownikowi blisko 10.000 dolarów rocznie. Gdy pomnożymy to przez 760 tysięcy głodnych żołądków okaże się, że z 8.6 miliarda zysku w najlepszym wypadku pozostanie jeden.

 

Druga strona medalu nie wygląda lepiej. Według danych przytoczonych przez Guardiana 90% pracowników McDonalds jest zatrudniona na tzw kontrakt „zero godzin”, co mniej więcej odpowiada polskiej formie umowy-zlecenia. Według badań Kathleen MacLay z Uniwersytetu Kalifornijskiego od 2007 do 2011 roku pracownicy fast foodów w USA pobrali z kasy państwa zasiłki społeczne na kwotę 7 miliardów dolarów!

 

W USA szok opinii publicznej wzbudziło uruchomienie przez McDonaldsa strony internetowej McResource, która w zamyśle miała pomagać najbiedniejszym pracownikom sieci. Wśród porad McDonaldsa skierowanych do swoich pracowników znalazły się informacje o tym, aby podczas spożywania posiłków porcjować je na mniejsze kawałki, co pozwoli nasycić się mniejszą ilością jedzenia. Polecano także sprzedawanie zbędnych przedmiotów przez Internet oraz zwracanie nieotwartych prezentów świątecznych.

 

Zostaw odpowiedź