fbpx
prawo

Absurd od 1 czerwca 2020: przedsiębiorca stanie się konsumentem

Kolejna porcja zmian w prawie konsumenckim nadchodzi i będzie potężnym bólem głowy dla sprzedawców.

Parlament po raz kolejny zmienił prawo konsumenckie i kodeks cywilny, a efektem tych zmian jest wdrożenie od 1 czerwca 2020 roku nowej instytucji w prawie – przedsiębiorcy, który jest jednocześnie konsumentem. Chociaż podobna sytuacja miała już miejsce w prawie to de facto obowiązywała tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie kupował towaru „na fakturę”, którą następnie rozliczał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Było to rozsądne posunięcie, gdyż towar kupowany do codziennej wielogodzinnej pracy nie powinien być objęty tymi samymi prawami do rękojmi, jak produkty kupowane do użytku konsumenckiego – przewidziane do zupełnie innego trybu pracy. Już niedługo będzie to przeszłość.

Osoba, która prowadzi działalność i kupuje towar, ale ów towar nie jest używany do esencjonalnej działalności, z której ów przedsiębiorca czerpie dochody będą traktowane jak towar kupiony przez konsumenta. Innymi słowy, jeśli ktoś jest rybakiem to zakup sprzętu do łowienia nie może być objęty rękojmią, ale auta służbowego jak najbardziej. Albo telefonu, komputera i innych gadżetów. W tym wszystkich narzędzi do naprawy kutra rybackiego, i tak dalej.

Dodatkowo, przedsiębiorca będzie miał prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

Pozostaje więc pytanie – kto i jak będzie w stanie zweryfikować, kiedy dany przedsiębiorca używa swojego zakupu do celów bezpośrednio zawodowych, a kiedy nie? Miałby to najpewniej czynić sam sprzedawca bazując na informacjach zapisanych w CEiDG.

Obyśmy w porę doczekali się nowelizacji.

Zostaw odpowiedź