fbpx
alibaba-aliexpress

Alibaba wchodzi do Polski? Przecież jest tu od kilku lat!

Nieoficjalne, bo nie potwierdzone na piśmie przez Alibabę doniesienia opublikowane przez Komputer Świat wywołały burzę w polskim Internecie.

Jak twierdzi redakcja Komputer Świata udało się jej uzyskać potwierdzenie od wysoko postawionego pracownika Alibaby, jakoby spółka planowała otwarcie oficjalnego biura w Polsce. Z ustnego potwierdzenia, że Alibaba myśli o otwarciu w Polsce biura większość mediów szybko wyciągnęła wnioski, że Alibaba ma zamiar „wejść” do Polski. Trudno powiedzieć, jak miałoby to nastąpić, kiedy Alibaba „weszła” już do Polski kilka lat temu.

Wszak Alibaba pozwala na zakupy z Polski od wielu lat a od lipca ubiegłego roku wprowadziło polskiego operatora płatności, aby ułatwić Polakom zakupy oraz przyjmować polską walutę. Od co najmniej dwóch lat Alibaba jest notowana w zestawieniu najpopularniejszych wśród polskich internautów stron e-commerce. O jakim więc wejściu do Polski mowa, kiedy większość polskich internautów od dawna z Aliexpress korzysta?

Całe zamieszanie najpewniej wynika z niezrozumienia sytuacji przez większość mediów, gdzie nadal fizyczne wejście poprzez zlokalizowanie biura odbierane jest jako faktyczne wejście na rynek. Stąd prawdopodobnie menadżerka z Alibaby kompletnie nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ważkie słowa wypowiada. Dla niej, jak i dla większości osób zorientowanych w polskim handlu internetowym oczywiste jest, że Alibaba obecna jest w Polsce od dawna, zaś fizyczne biuro to naturalny krok i nie pójdą za tym żadne większe konsekwencje.

Dokładnie z odwrotną sytuacją mamy do czynienia z Amazonem, który rozmnożył w Polsce swoje lokalizacje, zatrudnia tysiące osób i obsługuje z Polski swoje serwery. Czy to oznacza, że możemy zgodzić się co do tego, że Amazon jest w Polsce „obecny”?

Zostaw odpowiedź