fbpx
allegro-logo

Allegro policzy Ci czas przesyłki, a jak się pomyli to nic z tym nie zrobisz

Od pewnego czasu zastanawiano się, dlaczego Allegro zrezygnowało z opcji oceny szybkości wysyłki. Teraz już wiadomo, że zrobiło to dla własnego bezpieczeństwa.

Zarząd portalu najwyraźniej jest zmęczony wiecznym konfliktem między kupującymi i sprzedającym o czas dostawy, czyli jeden z najważniejszych czynników decydujących o zakupie. Allegro mając dostęp do wszystkich danych w tym informacji z firm kurierskich postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zaproponować autorski algorytm, który będzie oszacowywał kiedy sprzedający będzie faktycznie w stanie dostarczyć kupującemu przesyłkę.

Taki też jest najprawdopodobniej powód rezygnacji z oceny szybkości wysyłki przez sprzedającego. Szkoda, gdyż Allegro otrzymałoby istotną informację na temat jakości swojego algorytmu i wcale nie musiałoby ostatecznie jej ujawniać, a już na pewno obciążać oceną sprzedającego. Dokładność algorytmu w dużej mierze zależy rzecz jasna od danych, jakie sprzedający i firma kurierska dostarczy.

Przy czym algorytm nie weźmie pod uwagę spodziewanych przez sprzedawcę braków z przyczyn niezależnych, stąd jego skuteczność w ostatecznym rozrachunku może być różna, a wyniki jakie wyświetli mogą być źródłem wielu frustracji ze strony kupujących.

Tak czy inaczej, mamy tu do czynienia z coraz silniejszą pozycją Allegro, które bierze na siebie coraz więcej elementów realizacji transakcji powoli spychając sprzedającego do obsługi magazynu i drukowania faktur. Już wcześniej portal przejął prawa do zdjęć i opisów sprzedających, zabronił im także umieszczania logotypów. Allegro, które wyszło od koncepcji eBay’a konsekwentnie realizuje model marketplace’u narzucony przez Amazona.

Zostaw odpowiedź