fbpx
allegro-logo

Allegro przejmuje prawa do opisów i specyfikacji stworzonych przez niezależnych sprzedawców

Od 15 października Allegro nadało sobie uprawnienia do dowolnego korzystania z treści stworzonych przez niezależnych sprzedawców.

Sprzedawcy współpracujący z największym polskim marketplacem, czyli Allegro.pl, od dawna narzekają na ograniczone możliwości budowania swojej marki w ramach portalu. Niegdyś portal dopuszczał, a nawet w ramach swojej (zawieszonej już) Akademii Allegro, zalecał tworzenie indywidualnych szablonów, tak aby wyróżnić swoją ofertę. Innym sposobem było tworzenie indywidualnych opisów i specyfikacji produktów.

O ile pierwsza możliwość została przez Allegro zawieszona i nie zapowiada się w tym momencie, że zostanie w najbliższym czasie przywrócona, o tyle opcja z indywidualnym, ciekawym opisem produktu była otwarta.

Dotychczas, unikalne opisy aukcji były jednym z ostatnich bastionów umożliwiającym wyróżnienie się sprzedawcom, którzy nie chcą operować tylko ceną na tym skrajnie konkurencyjnym rynku. Teraz Allegro zmienia nieco reguły gry i mówi: ci którzy zrobią najlepsze opisy będą musieli oddać je do dowolnej dyspozycji portalu.

Tak dosłownie brzmi nowy zapis w regulaminie Allegro:

15 października zaktualizujemy treść:

Regulaminu Allegro – w punktach 5. i 12.:

w punkcie 5. – dodamy zapis, że z momentem wprowadzenia przez Sprzedającego informacji lub danych do treści oferty, Allegro.pl nabywa uprawnienia do korzystania z tych treści według własnego uznania. Sprzedający natomiast oświadcza, że jest uprawniony do wprowadzenia treści do oferty, a wykorzystanie ich w ramach Allegro oraz przez Allegro.pl nie narusza praw osób trzecich.

Innymi słowy, jeśli Allegro.pl zechce wykorzystać zdjęcia lub opisy robione przez sprzedawców w ramach swojego własnego sklepu internetowego (działającego w ramach portalu lub nie), to wygląda na to, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Co więcej, sprzedawcy sami powinni zadbać o to, żeby w umowach z zewnętrznymi firmami, które tworzą na ich potrzeby treści, znalazły się zapisy, które nie będą blokowały przekazania treści do portalu Allegro.pl. Warto pamiętać, że nie jest to oczywiste, jeśli taki zapis nie pojawi się w umowie regulującej zobowiązania między stronami.

1 komentarz

  1. Adrian Pakulski 17-10-2018

Zostaw odpowiedź