fbpx
allegro-logo

Allegro zabrania promocji sklepów i grozi filtrowaniem korespondencji

Allegro.pl po raz kolejny zaostrza restrykcje za sprzedaż poza aukcjami i próby autopromocji przez sklepy internetowe.

22 lutego Allegro.pl wprowadziło kolejny pakiet zmian w regulaminie. Tym razem największy polski portal e-commerce celuje w nieuczciwych handlujących, którzy wykorzystują łamy Allegro.pl do sprzedaży poza Kup Teraz w celu ominięcia kosztów prowizji dołączają do towaru sprzedawanego na Allegro treści reklamujące niezależne od Allegro domeny prowadzone przez sprzedawcę zakładają użytkownikom Allegro konta w swoich sklepach internetowych

Zasadniczo, żaden z tych punktów regulaminu nie jest zaskoczeniem i w tej, lub innej formie był przez Allegro egzekwowany od dawna. Kwestią sporną pozostaje to, czy Allegro ma prawo ograniczać sprzedających w dołączaniu ulotek do przesyłek. Wszak umowa kupna sprzedaży realizowana jest między niezależnym podmiotem gospodarczym a osobą fizyczną w ramach kodeksu cywilnego, który nie reguluje takich kwestii.

Innymi słowy, sprawą otwartą pozostaje fakt, czy Allegro nie narusza prawa polskich przedsiębiorców do realizowania wolności gospodarczej, oraz, czy nie ogranicza prawa kupujących do bycia informowanym o ofercie podmiotu, z którym zawiązują umowę kupna sprzedaży. Wszak przedsiębiorcy mogą chcieć zaoferować swoim klientom pozyskanym przez portal Allegro przystąpienie do programu lojalnościowego, lub inne formy bonusów. Regulamin Allegro w takiej formie może ograniczać prawo konsumentów do korzystania z tego typu przywilejów skierowanych do nich, a tym samym może sprawiać, że nie są oni na równi traktowanie przez podmiot gospodarczy, z którym zawarli umowę.

Co więcej, Allegro informuje, że zastrzega sobie prawo do filtrowania korespondencji przedsiębiorców z klientami pod kątem przestrzegania przez przedsiębiorców regulaminu. O tym, czy jest to tylko groźba dyscyplinująca, czy też realna próba wymuszenia przestrzegania regulaminu portalu dowiemy się niebawem.

Pełny tekst zmian w regulaminie dostępny jest na stronach Allegro.pl pod poniższym adresem:

https://products.allegrostatic.com/popart-attachments/att-524891c8-4fec-40d1-9a93-dc5fe9f37d87

Zostaw odpowiedź