fbpx

Amazon i Best Buy walczą o szybsze dostawy

Jak bardzo można skrócić czas dostawy? Czy dostawa same day to coś wyjątkowego? A może pora na dostawę same hour? Czy na pewno potrzebujemy aż tak szybkich dostaw każdego produktu, czy tylko wybranych?

Na te pytania próbują odpowiadać Amazon i Best Buy.

 

 

Amazon zaoferował w wybranych częściach Wielkiej Brytanii transport zakupionego towaru raptem w ciągu godziny. Jak nie trudno się domyślić, w okolicach, w których obowiązuje oferta Amazon prawdopodobnie posiada własny magazyn i testuje doręczanie „live” przez własne siły logistyczne. Stąd też promocją Prime Now objęte jest „tylko” 15 tysięcy produktów.

 

Koszt dostawy same hour to niecałe 7 funtów. Ponadto można otrzymać produkt bezpłatnie, jeśli zdecydujemy się na dostawę w nieco wydłużonym terminie np. do dwóch godzin albo tego samego dnia. Naturalnie, Amazon nie ujawnia informacji o tym, jak wielu klientów decyduje się dopłacać, jednak po wielu próbach podejmowanych przez inne firmy np. Google można wnioskować, że dostawa tego samego dnia wcale nie cieszy się wielką popularnością lub nie jest szczególnie opłacalna.

 

Ponadto, można odnieść wrażenie, że dostawy same hour miałyby większy sens w przypadku produktów spożywczych. Przeczy temu eksperyment Best Buy. Największy sprzedawca elektroniki użytkowej w USA z powodzeniem rozszerza swój program dostaw same day. W ubiegłym roku Best Buy rozpoczął od San Francisco sukcesywnie rozszerzając swoją usługę na Nowy Jork, Atlantę, Boston, Chicago, Dallas, Houston, Las Vegas, Los Angeles, Miami, Philadelphię, Seattle i Waszyngton.

 

Ceny podobnie jak w przypadku Amazona nie należą do najniższych – wahają się między 10 a 20 dolarów, w zależności od zamówienia. Ponadto, dostawy nie obejmują bardzo ciężkich produktów i realizowane są w godzinach wieczornych przy zamówieniu do godziny 15.

 

Jak widać, nawet największe sklepy internetowe na świecie eksperymentują raczej w ciemno, niż z góry założonym planem. Najlepszy przykład to Amazon, który co jakiś czas zamyka lub otwiera nowe możliwości realizacji dostaw nie decydując się na żadną ostateczną ofertę.

 

Zostaw odpowiedź