fbpx
amazon go

Amazon GO zakazany w New Jersey i Filadelfii

Jak donosi amerykańska stacja telewizyjna CNBC automatyczne sklepy mogą nie mieć łatwego życia w Stanach Zjednoczonych.

Wszystko przez przepis, który zmusza sklepy do przyjmowania zapłaty gotówką. Niektóre amerykańskie miasta wykluczają możliwość istnienia sklepów, które nie chcą przyjmować zapłaty w sposób zautomatyzowany, czyli kartą płatniczą lub telefonem. Jeśli ktoś by pomyślał, że to kolejne, zwariowane i martwe amerykańskie prawo to jest w błędzie.

Amerykanie bezwzględnie egzekwują te przepisy i wskazują, że brak możliwości płacenia gotówką godzi w ich podstawowe wolności. Trudno się z tym nie zgodzić. Szczególnie w czasach, gdzie istnieją maszyny przyjmujące płatności gotówką. Taka technologia pozwala w dalszym ciągu na pełne zautomatyzowanie. Ale w przypadku koncepcji Amazona GO sprawia, że cały pomysł upada. Dlatego Amazon nie dodał do swoich sklepów maszyn przyjmujących płatność gotówką, tylko po prostu je zamknął, a raczej zrezygnował z otwarcia testowych lokalizacji.

Jak informowaliśmy w 2018 roku  innowacyjny sklep Amazon Go przechodzi z fazy testów do fazy wdrożenia. Jak donosił brytyjski dziennik The Sunday Times Amazon rozglądał się za lokalizacjami dla sklepu Amazon Go. Jak już wspominaliśmy wcześniej, jedyny testowy sklep w Europie powstał właśnie w Londynie. Stany Zjednoczone zyskały kilka takich placówek, a pierwsza z nich powstała oczywiście w Seattle.

Ponadto, w 2017 roku do brytyjskiego biura ochrony własności intelektualnej wpłynęła prośba o zastrzeżenie jako znak handlowy kilka haseł reklamowych, którymi Amazon reklamuje sklepy Go w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o:

  • „ No lines. No checkout. (No, seriously.)”.
  • “No queue. No checkout. (No seriously.)”
  • “Every queue is a defect”
  • “Every Line is a defect.”

Zostaw odpowiedź