fbpx
sprzedaż na amazon

Amazon inwestuje w roboty i budzi postrach w Indiach

Jeff Bezos, twórca Amazona, podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ujawnił plany spółki na najbliższy czas. W ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy spora część procesów w centrach logistycznych ma zostać w pełni zautomatyzowana. Poza tym, amerykański rynek z coraz większą uwagą traktuje rynek indyjski, na którym uruchamia usługi, znane do tej pory z USA.

Już pod koniec tego roku, liczba  “zatrudnionych” w halach Amazonu robotów ma sięgnąć 10 tys. Obecnie firma korzysta z ok. 1 tys. auomatów, których zadaniem jest gromadzenie zleceń klientów. Roboty dostarcza spółka Kiva Systems, którą Amazon przejął dwa lata temu za 775 mln USD.

Wykorzystywanie na coraz szerszą skalę robotów to nie jedyna kwestia, którą koncentruje w ostatnim czasie uwagę Bezosa. Jego uwadze nie umyka także rosnące znaczenie Indii. Według dalekosiężnych prognoz ekonomicznych, w połowie obecnego stulecia ojczyzna Gandhiego ma się znaleźć na pierwszym miejscu w rankingu najpotężniejszych gospodarek świata. I nawet, jeśli te prognozy nieco przeszacowują przyszłe miejsce Indii w takim zestawieniu, to nie ulega wątpliwości, że najwięksi gracze e-commerce tego państwa odpuścić sobie nie mogą.

Internetowa sprzedaż w Indiach notuje w ostatnich latach spore wzrosty. Według prognoz, do jakich dotarła Rzeczpospolita, spodziewany w tym roku wzrost obrotów wyniesie 4 mld dolarów, co jest niemal dwukrotnym wzrostem od poprzedniego roku. Dalszy wzrost e-handlu, może według analityków sięgnąć nawet 19 mld dolarów w 2019 roku.

W związku z tym kierownictwo Amazonu wprowadza na indyjski rynek kolejne, znane z USA usługi. Firma oferuje już tamtejszym internautom dostawę następnego dnia oraz oferuje im coraz bardziej dopasowywane do lokalnego rynku reklamy. Rzuconą przez Amazona rękawicę dzielnie podejmują lokalni gracze, w tym m. in. – Flipkart, założony w 2007 przez dwóch byłych pracowników Bezosa. Z danych Rzeczpospolitej wynika, że odpowiada on obecnie za sprzedaż towarów o wartości ponad 1 miliarda dolarów rocznie w Indiach.

Zostaw odpowiedź