fbpx
amazon-christmas

Amazon: lotnisko za 1,5 mld dolarów, Fedexowi dziękujemy

Amazon przeszedł z megalomanii w gigantomanię i ma zamiar wybudować gigantyczne lotnisko towarowe.

Zgodnie z planami lotnisko ma powstać do 2021 roku, ale Jeff Bezos już dziś podziękował FedExowi za współpracę w ramach lotniczej usługi Express. Nic dziwnego, flota lotnicza Amazona rośnie  z roku na rok. W kwietniu ubiegłego roku gigant e-commerce planował zakup 50 potężnych boeingów 767. Całość zamówienia miała opiewać nawet na 4 miliardy dolarów!

Jest to o tyle nowością, że dotychczas Amazon leasingował samoloty transportowe 767s, w ilości około 40 sztuk i ten stan rzeczy trwał od 2015 roku. Jak widać, plany Bezosa były dalekosiężne a termin odbioru własnej floty lotniczej zapewne zbliża się z dnia na dzień.

Przy okazji FedEx uspokoił swoich akcjonariuszy, że zerwanie umowy na usługi lotnicze ma marginalne znaczenie dla firmy – Amazon generuje 1,3 procenta jej całkowitych obrotów. Przy tym inne usługi kurierskie będą nadal świadczone np. doręczenia kurierskie w tak zwanej ostatniej mili.

Lotnisko typu cargo ma kosztować Amazona 1,5 miliarda dolarów i powstaje już na granicy stanów Cincinnati i Kentucky. Według Jeffa Bezosa nowy hub wygeneruje 2000 miejsc pracy. Plac budowy otworzył sam Bezos w swoim stylu – za pomocą ładowarki przewrócił kilka ton ziemi przy aplauzie publiczności. Ot, typowy dzień amerykańskiego miliardera.

Zostaw odpowiedź