fbpx

Amazon na lekkim plusie

Kolejna garść wyników finansowych gigantów zza oceanu. Tym razem pora na Amazon, który przeszedł oczekiwania inwestorów giełdowych i mocno namieszał na parkiecie NASDAQ (przez moment zyskał nawet 15% na wartości).

Wprowadzenie na rynek tabletu Kindle wiązało się ze sporą niepewnością, co do wyników finansowych amerykańskiego giganta e-commerce.

źródło: Amazon

Dodajmy do tego rozbudowę nowych centrów logistycznych (775 mln USD przeznaczono na firmę Kiva Systems, która zautomatyzuje prace magazynowe) oraz rozszerzenie cyfrowej biblioteki książek i filmów. Najlepiej oddadzą to liczby zawarte w prognozach (a raczej wróżbach) Amazona na pierwszy kwartał 2012 – zarząd wykoncypował, że wyniki firmy zamkną się w przedziale – od straty 40 mln dolarów do zysku 260 mln dolarów. Niewątpliwie, to mogło nadwyrężyć zaufanie wielu inwestorów. Szczególnie, gdy coraz głośniej mówi się o kolejnej internetowej bańce.
Ostatecznie, firma wstrzeliła się w środek swoich “prognoz” notując 130 mln dolarów zysku przy bagatela 13 mld obrotów – to blisko o 4 mld więcej niż w ubiegłorocznym analogicznym okresie.

Z ciekawostek, Amazon przy okazji ogłosił, że 9 z 10 najlepiej sprzedających się produktów to dobra cyfrowe. Były to między innymi – Kindle (zaliczono go do dóbr cyfrowych), e-książki na Kindle, filmy, muzyka oraz aplikacje.

Zostaw odpowiedź