fbpx

Amazon patentuje bransolety śledzące pracowników

Pomimo nieustających zarzutów o wywieranie nadmiernej presji na pracowników Amazon nie ustaje w poszukiwaniach nowych sposobów.

Jak donosi The Guardian, Amazon zgłosił patent bransolety, której zadaniem jest z jednej strony tracking pracowników magazynów, z drugiej zaś naprowadzanie ich na konkretne produkty na konkretnych półkach, tak aby maksymalnie skrócić czas poszukiwań przygotowywanych do pakowania produktów. Rodzi się pytanie: skąd taka potrzeba, skoro Amazon w coraz większym stopniu stawia na zrobotyzowane magazyny, gdzie samojezdne maszyny dostarczają pracownikom produkty do skompletowania zamówienia?

Otóż magazynowe automaty Amazona dostarczają do pakowaczy całe regały, na których znajduje się dużo więcej, niż potrzebne do zapakowania produkty. Biorąc pod uwagę rozmiar i ilość towarów na półkach Amazon uznał, że czas w jakim pracownicy szukają produktów jest zbyt długi. Zauważono tu możliwość zoptymalizowania całego procesu. W tym miejscu do akcji wkracza bransoleta, która za pomocą właściwego poziomu wibracji kierunkowej „steruje” dłonią pracownika, tak aby szybciej dotarła do celu. Całość wygląda i brzmi jak całkiem zaawansowany poziom cyborgizacji pracowników, których to Amazon uparcie próbuje przekształcić w chodzące roboty.

Pozostaje odpowiedzieć jeszcze na ostatnie pytanie: dlaczego Amazon nie zdecyduje się na określony system układania towarów na samojezdnych regałach np. alfabetyczny, według producentów, rozmiaru etc? Otóż Amazon korzysta z tzw chaotycznego systemu zarządzania magazynem, tzn produkty wjeżdżające na magazyn trafiają w pierwsze wolne miejsce, jakie jest w stanie je przyjąć. To pozwala oszczędzać czas, ale rodzi liczne problemy z odnalezieniem produktów. Tutaj z pomocą przychodzą zaawansowane systemy zarządzania magazynami, w ramach których oprogramowanie zapamiętuje położenie każdego produktu, stąd wie, do jakiego regału wysłać samojezdnego robota.

Aktualizacja:

Mensis otrzymał wypowiedź rzecznika prasowego Amazon, Pani Marzeny Więckowskiej:

Spekulacje medialne na temat tego patentu wprowadzają w błąd. Każdego dnia w firmach na całym świecie pracownicy używają skanerów ręcznych do sprawdzenia stanu magazynowego, czy realizacji zamówień. Nasz pomysł, jeśli zostanie wdrożony w przyszłości, usprawni proces i zwiększy komfort pracy. Przenosząc skaner na nadgarstek, pracownik nie musiałby trzymać w ręku urządzenia i patrzeć w jego ekran.

Zostaw odpowiedź