fbpx

Amazon płaci 5000 dolarów za odejście z pracy. Dlaczego?

Mało kto słyszał o niezwykle oryginalnym programie Amazona o nazwie „Pay to Quit”.

Raz w roku Amazon składa ofertę swoim etatowym pracownikom pracujących w centrach logistycznych. Brzmi ona: płacimy od ręki 5000 dolarów w zamian za opuszczenie firmy. Na zawsze, dodajmy. Każdy, kto zaakceptuje ofertę Amazona nigdy nie będzie mógł w nim ponownie pracować. Brzmi oryginalnie, prawda?

Skąd taki pomysł? To jedna z najlepszych metod, aby pozbyć się osób o niskiej motywacji, które obniżają przy okazji morale innych pracowników. Jak zauważają w Amazonie – jest to także szkodliwe dla zdrowia samych pracowników, którzy mizernieją z powodu nietrafnie wybranego miejsca zatrudnienia.

Przy czym 5000 dolarów to maksymalne wynagrodzenie za 4 lata pracy. Za odejście z pracy po pierwszym roku Amazon dorzuca 2000 USD, zaś za każdy kolejny rok tysiąc więcej, i tak do granicy wspomnianych wcześniej pięciu tysięcy.

Program został zapoczątkowany w sklepie obuwniczym Zappos, który następnie został kupiony przez Amazona. W oryginalnym wydaniu Zappos oferował 1000 USD i to już po kilku tygodniach pracy, tak aby oddzielić „ziarna od plew”. Jak widać, program musiał nieźle zdać egzamin.

Według władz Amazona, celem programu nie jest zachęcanie do odejść, ale budowanie świadomości wśród pracowników – tak aby przemyśleli, czy odpowiada im aktualne miejsce pracy, oraz czy naprawdę identyfikują się ze swoim pracodawcą.

Zostaw odpowiedź