fbpx
amazon-prime-air-boeing

Amazon planuje kupno nawet 50 transportowych Boeingów 767

Jak donoszą dobrze poinformowane media z Seattle Amazon planuje zaciągnąć kredyt na powiększenie swojej floty lotniczej.

O tym, że gigant z Seattle buduje swoją własną logistykę wiadomo już od kilku lat. Niespokojnie z tego powodu śpią zarówno UPS, jak i FedEx, szczególnie, gdy mowa o testach dronów prowadzonych swego czasu na szeroką skalę przez największe przedsiębiorstwo e-commerce na świecie. Teraz bizjournals.com donosi, że w ostatni piątek Amazon ujawnił dokumenty, z których wynika, że firma planuje zakup na własność Boeing 767 w wersji transportowej. Zaś całość zamówienia może opiewać nawet na 4 miliardy dolarów!

Jest to o tyle nowością, że dotychczas Amazon leasingował samoloty transportowe 767s, w ilości około 40 sztuk i ten stan rzeczy trwał od 2015 roku. Koszt jednego samolotu może sięgnąć nawet 200 milionów dolarów, co oznacza, że Jeff Bezos może zdecydować się na zakup nawet 50 latających transportowców. Co ciekawe, Amazon nie jest zainteresowany najnowszym produktem Boeinga, czyli 787. Być może powodem są problemy z akumulatorami, jakie miał amerykański producent.

Na marginesie tej sprawy i faktu, że Jeff Bezos zdecydował się na zakup w amerykańskiej firmie warto wspomnieć o zarzutach Donalda Trumpa względem Amazonu. Trump zarzucił amerykańskiej poczcie, że co roku traci miliardy dolarów (dokładnie 15 miliardów rocznie i 62 miliardy w ciągu ostatniej dekady), podczas gdy pobiera od Amazona i innych zbyt niskie opłaty za doręczanie przesyłek. Jak mówi się nieoficjalnie USPS obsługuje 40 procent wolumenu przesyłek Amazona i realizuje praktycznie wszystkie niedzielne doręczenia.

Zostaw odpowiedź