fbpx

Amazon podniesie zatrudnienie o 55 procent do 280.000 osób – tylko w USA!

Nawet przy takim zatrudnieniu Amazon jest prawdopodobnie najwydajniejszą firmą świata.

Dotychczas Amazon informował tylko o tym, że na całym świecie zatrudnia lekko ponad 300.000 pracowników. Teraz Jeff Bezos uchylił nieco rąbka tajemnicy potwierdzając, że tylko w USA zatrudnienie amerykańskiego giganta e-commerce wynosi 180.000 osób. Innymi słowy w ciągu raptem dwóch lat Amazon w USA planuje podnieść zatrudnienie o kolejne 100.000 etatów! Będą to miejsca pracy w centrach logistycznych (można podejrzewać, że nisko płatne), ale także przy rozwoju technologii amazonowskiej chmury, uczenia maszynowego i zaawansowanych systemów zarządzania logistyką. Jak widać rosnący poziom robotyzacji i informatyzacji w Amazonie wcale nie powoduje zwolnień, a wręcz przeciwnie. Ale to tylko jedna strona medalu.

Druga to niesamowita wydajność pracowników Amazona, która z pewnością kryje się właśnie w najnowocześniejszych systemach zautomatyzowanego zarządzania i skutecznej robotyzacji części powtarzalnej pracy. 300.000 pracowników przy rocznych obrotach na poziomie przekraczającym już 100 miliardów dolarów to prawdopodobnie najlepszy na świecie, absolutnie rekordowy współczynnik przychodów na głowę pracownika. Co ciekawe, 60% obrotów Amazona generuje USA, w których zatrudnione jest 59% pracowników.

Aby osiągnąć podobne globalne obroty Walmart potrzebuje aż 2.3 miliona zatrudnionych (sic!). To najlepiej pokazuje różnice jakie można osiągnąć skutecznie automatyzując pracę. Ale czy aby na pewno tylko o to chodzi? Walmart musi utrzymywać o wiele większe zatrudnienie z powodu zupełnie innego charakteru działalności opartego o klasyczne naziemne sklepy detaliczne dostępne w każdym zakątku USA, tak więc należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich porównań. Przynajmniej do momentu, w którym Amazon nie rozwinie własnej w pełni bezobsługowej sieci sklepów spożywczych GO.

Ponadto, Amazon nie wlicza do stanu swojego zatrudnienia pracowników tymczasowych, których liczba może momentami przekraczać 100.000 osób, a także uczestników programu Amazon Flex (niezależni wykonawcy usług kurierskich) oraz sprzedawców, którzy korzystają z marketplace (często bez Amazona nie byliby w stanie utrzymywać określonego stanu zatrudnienia).

Zostaw odpowiedź