fbpx

Amazon to prawie połowa amerykańskiego e-commerce!

Nieoficjalne dane za 2016 roku wskazują, że Amazon opanował 43 procent całego rynku handlu internetowego w Stanach Zjednoczonych.

Jak donosi najnowszy raport Slice Intelligence (intelligence.slice.com), firmy, która zajmuje się optymalizacją i badaniami e-commerce, Amazon nie tylko przejął prawie połowę amerykańskiego rynku e-commerce, ale w dużej mierze zdominował wzrost jaki ma miejsce w USA. Jak widać na poniższym wykresie Amazon „zjadł” aż 53 procent wzrostu w amerykańskim e-commerce w ubiegłym roku!

Share-of-Growth

Warto w tym miejscu przypomnieć, że amerykański e-commerce zanotował w 2016 roku olbrzymi, bo 24 procentowy skok do przodu. Przy rynku wartym już setki, a nie dziesiątki miliardów dolarów, udział w połowie jego corocznego wzrostu to gigantyczny potencjał. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy, którzy zaraz po publikacji raportu rzucili się na akcje Amazonu windując je do poziomu 806 dolarów za sztukę!

Slice Intelligence przeprowadziło swoją analizę na tyle dokładnie, że udało mu się dotrzeć do źródeł wzrostu Amazona, w podziale na kategorie produktowe. Jak się okazuje, niepodzielnym numerem jeden od lat pozostaje sprzedaż elektroniki użytkowej, która dziś jest podobnym koniem pociągowym handlu internetowego, jak wiele lat temu były książki.

Sources-of-Amazon-Growth

Kolejny znaczący wzrost zaliczyła kategoria dom i kuchnia, w której mieszczą się wszelkie akcesoria, w tym narzędzia do pracy w kuchni. Być może jest to kolejna bardzo przyszłościowa branża. Z pewnością w długim okresie jest nią sprzedaż żywności przez sieć, stąd jest to czwarta pozycja na liście.

I nie jest to ostatnia statystyka, która pokazuje, jak moloch Jeffa Bezosa zmiażdżył konkurencję w ostatnich latach. Wspominaliśmy niedawno o tym, że Amazon jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych firm na świecie. Poniższy wykres pokazuje, jak przekłada się to na korzyści dla konsumenta.

Click-to-Door-Speed

Amazon zatrudnia raptem 300.000 pracowników przy rocznych obrotach na poziomie przekraczającym już 100 miliardów dolarów. To prawdopodobnie najlepszy na świecie, absolutnie rekordowy współczynnik przychodów na głowę pracownika. Co ciekawe, 60% obrotów Amazona generuje USA, w których zatrudnione jest 59% pracowników. Aby osiągnąć podobne globalne obroty Walmart potrzebuje aż 2.3 miliona zatrudnionych (sic!).

Zostaw odpowiedź