fbpx

Amazon przeskoczył Walmarta!

270 miliardów dolarów to najnowsza wycena Amazona, zaraz po tym, jak ogłosił, że dla odmiany po kilku latach firma osiągnęła zysk. Trudno powiedzieć, na jak długo ta potężna zwyżka wartości długo zostanie utrzymana, ale w momencie piątkowego zamknięcia giełdy w USA Amazon „połknął” Walmarta – dotychczasowy numer jeden w globalnym handlu detalicznym.

A jak było pięć lat temu?

 

 

Otóż pięć lat temu Walmart dysponował podobną kapitalizacją, czyli ponad 200 miliardów dolarów, zaś Amazon wyceniano na skromne około 50 miliardów. Aktualnie cena akcji Amazona wynosi ponad 580 dolarów, zaś przychody za ostatni kwartał przekroczyły 23 miliardy dolarów, co oznacza, że dynamika wzrostu przychodów przekroczyła 20 procent rok do roku!

 

Ciekawostką, o której wspomina większość portali w USA to fakt, że najlepiej w Amazonie zarabia oddział „Web Services”, który odpowiada głównie za usługi chmurowe świadczone np. dla Netflixa, ale także dla Yamahy. Okazuje się, że zysk operacyjny „Amazon Web Services” wyniósł blisko 400 milionów dolarów – tylko w ostatnim kwartale i to przy „skromnych” przychodach, które nie przekroczyły 2 miliardów dolarów! Wygląda na to, że nowa gałąź działalności Jeffa Bezosa może być kurą znoszącą złote jaja. Zysk na poziomie 20% obrotów to w dzisiejszych czasach raczej ewenement niż norma – szczególnie, gdy chodzi o skrajnie nisko marżowy handel internetowy w wykonaniu Amazona.

 

Warto przy tym dodać, że Amazon rośnie na jedną z największych sił w USA w kwestii usług chmurowych – jeśli rozwój będzie postępował w takim tempie, to niedługo przegoni Microsoft, do którego brakuje mu około 0.5 miliarda dochodów.

 

Zostaw odpowiedź