fbpx

Amazon ruszył z dostawą Key wprost do bagażników aut klientów Prime

To nie żart, Amazon wymyślił nowe zastosowanie dla tzw „connected cars”, czyli aut z funkcjami internetowymi.

Jak na razie nowa usługa objęła właścicieli aut Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac oraz Volvo (wszystkie w roczniku co najmniej 2015). Jak to działa? W telegraficznym skrócie: jeśli jesteś użytkownikiem Amazon Prime ściągasz aplikację Amazon Key App, która łączy się z Twoim autem, a następnie możesz już zamawiać produkty i w odpowiednim momencie wybrać bagażnik swojego auta jako miejsce doręczenia przesyłki! Nieważne, czy będzie to pod Twoim domem, pracą, czy restauracją, gdzie właśnie jesz obiad. Jedyny warunek to zaparkowanie w miejscu potencjalnego doręczenia oraz ustalenie 4 godzinnego okna, w którym nie wolno przestawiać auta.

Usługa dostępna jest bez dodatkowych kosztów w 37 miastach USA i jak twierdzi Amazon jest to dopiero początek. Doręczenie do bagażnika auta dostępne jest w dostawach: Same Da, Two-Day, oraz Standard Shipping. Szacuje się, że w tym momencie usługą może być objęte około 7 milionów aut od General Motors. Volvo nie zdradza podobnych liczb ze swojej strony.

Rodzi się przy tym pytanie, czy aby jest bezpiecznym dawanie dostępu obcym osobom do swojego auta? Według Amazona tak, ponieważ z jednej strony klient dostaje na bieżąco informacje o tym, że jego auto zostało otwarte i zamknięte, zaś przesyłka dostarczona. Z drugiej, sam Amazon wprowadził wielopoziomowy system autoryzacji: za każdym razem kurier musi poprosić o otwarcie auta, wtedy też centrala sprawdza za pomocą GPS, czy właściwa osoba znajduje się obok auta klienta, zaś cały proces przesyłania danych jest odpowiednio zaszyfrowany.

https://www.youtube.com/watch?v=w4akHn0jQCc&feature=youtu.be

Zostaw odpowiedź