fbpx

Amazon na święta w Polsce: 10 tysięcy pracowników, 3 tysiące robotów i trzy zmiany

Świąteczna sprzedaż ruszyła pełną parą, zaś Amazon uruchomił nowe centrum logistyczne – w Kołbaskowie.

I jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, który docelowo będzie pracował na trzy zmiany 24h na dobę. Skąd ta nowoczesność? Jej źródłem jest robotyzacja, czyli automatyzacja pracy fizycznej. Amazon pokazuje czym jest logistyka przyszłości – hale logistyczne obsługuje raptem tysiąc osób i aż trzy tysiące robotów. Są to proporcje między pracą maszyn a pracą ludzką zupełnie nieznane w przeciętnej polskiej firmie.

Nie zmienia to faktu, że ilość osób do obsługi centrów logistycznych będzie olbrzymia i mówi się nawet o 10 tysiącach dodatkowych etatów dla pracowników tymczasowych, z których część dostanie szanse stałego zatrudnienia. Jeśli liczby te są prawdziwe, to oznacza, że Amazon w Polsce podwoi liczbę swoich pracowników na gorący 3-4 miesięczny okres. Świadczy to o niezwykłej elastyczności firmy, która jest w stanie tak szybko wdrożyć nowych pracowników do pełnej wydajności, a następnie zwolnić ich po krótkim czasie i zarobić na całej operacji. Jak wiadomo, klasyczne badania z zakresu zarządzania pokazują, że przeciętny pracownik osiąga pełną wydajność dopiero po 12 miesiącach od momentu rozpoczęcia pracy.

Wydajność magazynów Amazona zapewne bierze się to z obsesyjnie perfekcyjnego stosowania tzw naukowego zarządzania (za Frederickiem W. Taylorem), którego celem jest maksymalne zmniejszenie liczby niepotrzebnych ruchów pracowników i rozłożenie skomplikowanych czynności na prostsze, tak aby dało się je podzielić na więcej osób. Metoda Amazona opiera się przede wszystkim na pracy robotów, które uwalniają pracowników od konieczności wędrowania po magazynie. Pracownicy najnowocześniejszych centrów Amazona po prostu oczekują na produkty do pakowania przy odpowiednim stanowisku. Na ekranie instruktażowym otrzymują nawet informacje, z której konkretnie półki „podjeżdżającego” regału powinni zebrać produkty. Co więcej, nie muszą się nawet głowić nad tym, jakiej wielkości karton zastosować – system Amazona już to wie i nie pozwoli na jakiekolwiek pomyłki w tej materii.

Zostaw odpowiedź