fbpx

Amazon wchodzi w sklepy naziemne – za blisko 14 miliardów dolarów!

Ten ruch wstrząsnął amerykańskim handlem – Amazon właśnie sfinalizował zakup ponad 400 naziemnych sklepów ze zdrową żywnością i powiększył liczbę pracowników o blisko 100.000!

Informacja o przejęciu Whole Foods Market przez Amazona gruchnęła w ubiegłym tygodniu. Teraz już wiadomo, że dopięto wszystkie formalności i Jeff Bezos powiększył stan swojego posiadania praktycznie o drugie tyle, ile już posiada. Przynajmniej w kwestii pracowników, bo w kwestii rocznych obrotów to o „skromne” 20 miliardów dolarów.

Whole Trade to sieć sklepów z organiczną żywnością, która istnieje na amerykańskim rynku około 30 lat i bezskutecznie próbowała też wejść na rynek brytyjski. Nie jest to tani odpowiednik Wal-Marta, ale sieć celująca w zamożniejszych klientów zainteresowanych nie tylko ceną, ale także jakością produktów spożywczych.

Ponadto, Whole Foods Market dostarcza już produkty do swoich klientów i umożliwia zamawianie koszyków przez Internet (warto zajrzeć tutaj wholefoodsmarket.com/online-ordering). Zaś za fizyczny transport do klienta odpowiada inna, zewnętrzna firma – Instacart Inc. Jak twierdzi dobrze poinformowany Bloomberg Jeff Bezos może ostrzyć sobie zęby także na tę firmę.

Jak twierdzi sam Bloomberg, Amazon nie przypadkiem przejął właśnie Whole Foods Market. Bezos pierwsze podejście poczynił już w 2014 roku, ale został uprzedzony przez innego inwestora, z którym aktualny CEO i założyciel firmy wszedł w jawny konflikt podgrzewany wypowiedziami dla mediów o tym, że aktualni inwestorzy to „chciwe gnojki”.

Poniższa mapa stworzona przez Bloomberga pokazuje jak pokrywają się się sieci logistyczne obu firm, co z kolei sugeruje, że Whole Foods Market nie będzie tylko niezależnie działającym podmiotem, ale zostanie włączony w sieć dostaw Amazona.

Zostaw odpowiedź