fbpx

Amazon zatrudni wkrótce… 8,5 tys. pracowników

Amazon zbudował już w Polsce swoje hale, ale by mogły one ruszyć pełną parą potrzeba naturalnie pracowników. Jak informuje amerykański gigant handlu internetowego, w związku z tym ruszył największy w naszej części Europy projekt rekrutacyjny. Docelowo w trzech centrach znajdzie pracę do 12 tys. osób. Dwa pierwsze zostaną uruchomione we wrześniu k. Poznania i Wrocławia.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) dyrektor operacyjny Amazona na Europę Środkową i Wschodnią, Kerry Person potwierdził, że uruchomienie centrum w Sadach koło Poznania nastąpi 15 września, a 29 września planowane jest uruchomienie jednego z centr w Bielanach Wrocławskich.

W każdym z tych centr firma chce docelowo stworzyć do 2 tys. stałych miejsc pracy oraz dodatkowo 3,5 tys. dla pracowników sezonowych (będą wspomagać stałych pracowników przede wszystkim w okresie od października do końca grudnia).

Drugie podwrocławskie centrum ruszy 6 października. Tam Amazon chce stworzyć 0,5 tys. stałych miejsc pracy (tyle samo będzie czekało dla pracowników sezonowych). Oficjalne otwarcie centr nastąpi pod koniec października.

Amazon nie obawia się o powodzenie prowadzonej rekrutacji.

Mamy duże doświadczenie w tym zakresie, robiliśmy podobne rzeczy w Europie i na świecie. Oferujemy pracę, która mogłaby być odpowiednia np. dla studentów. Będziemy starali się dostosować do osób z małymi dziećmi. Przygotowanie osoby do pracy na poziomie podstawowym zajmuje kilka dni. Staramy się też zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie; prowadzimy badania dotyczące wysokości zarobków w okolicy naszych centrów

powiedział PAP Person.

Hala Amazona w podpoznańskich Sadach. Fot. materiały prasowe Panattoni

Według ujawnionych przez PAP informacji, Polacy pracujący w halach Jeffa Bezosa będą mogli liczyć na wynagrodzenie (wraz z premią) w wysokości ok. 2,4 – 2,5 tys. zł brutto. Ponadto Amazon będzie zapewniał także ubezpieczenie na życie, opiekę medyczną i dotowane posiłki.

Zależy nam na dobrych relacjach z pracownikami, chcemy być postrzegani jako pracodawca otwarty na dialog z pracownikami. Jeżeli będą chcieli robić to poprzez związki zawodowe – jesteśmy otwarci na współpracę

powiedział Person.

Moim zdaniem

Amazon zarzeka się, że uruchomienie trzech hal nad Wisłą nie spowoduje ucieczki koncernu z Niemiec i pracownicy tamtejszych hal mogą spać spokojnie (o strajkach tamtejszych pracowników koncernu wspominaliśmy w Mensis wielokrotnie, min. tutaj i tutaj).

Niemniej jednak, jak zauważa trafnie monachijski dziennik Sueddeutsche Zeitung, średnia płaca ma wynosić w przeliczeniu około 600 euro miesięcznie. Wynagrodzenie Polaków będzie tym samym dużo mniejsze niż w przypadku Niemców. Inwestycja w naszym kraju zwróci się zatem Bezosowi w stosunkowo krótkim czasie.

Zostaw odpowiedź