fbpx

Android biję na głowę konkurencję

W minionym roku aż 62 proc. sprzedanych tabletów posiadało system operacyjny Android. Apple powoli traci pozycję lidera.

Jeszcze w 2012 roku to Apple był niekwestionowanym przodownikiem na rynku tabletów. iPady stanowiły aż 52 proc. wszystkich sprzedanych tabletów. Jednak jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Gartner, ta hegemonia powoli się kończy.

Rynek tabletów jest w trendzie wzrostowym. W minionym roku jego wartość całkowita wyniosła 195,4 mln dolarów. To wzrost o 68 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W 2013 roku tablety stały się technologią głównego nurtu, z szeroką paletą urządzeń z systemem Android o przystępnych cenach, ale jednocześnie z zadowalającymi parametrami technicznymi

tłumaczy Gazecie Wyborczej Roberta Cozza, dyrektor badań w firmie Gartner.

Co ciekawe, choć produkty Apple stają się coraz mnie popularne, to firma Cooka wciąż jest największym producentem tabletów na świecie. Gartner podaje, że w 2013 roku firma osiągnęła aż 70,5 mln dolarów przychodu ze sprzedaży iPadów. To lepszy wynik niż w 2012 roku, gdy większość sprzedanych tabletów stanowiły te z nadgryzionym jabłkiem. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Samsung, który wzrost sprzedaży swych produktów zawdzięcza w głównej mierze tabletom Galaxy. W 2013 roku firma sprzedała 19,1 proc. wszystkich tabletów na świecie. To aż o 11,7 punktów proc. więcej niż rok wcześniej. Trzecie miejsce należy do Asusa. Poza podium znaleźli się Amazon i Lenovo.

Mobilny system Google jest obecnie najbardziej popularnym system operacyjnym na sprzedawanych tabletach. Co do tego nikt nie ma chyba wątpliwości. Spidersweb.pl zauważył jednak pewną nieścisłość między danymi podawanymi przez firmę Gartner, a raportami Apple. Według szacunków Gartnera w 2013 roku konsumenci kupili 70,4 mln tabletów z systemem iOS. Tymczasem z oficjalnych raportów Apple wynika, że sprzedano ich aż 74,2. Gdzie zatem podziały się te 4 mln? Różnica w stosunku do 70 mln może wydawać się niewielka, ale skąd mamy pewność, że firma nie pomyliła się także w innych wyliczeniach? Spiderweb.pl zwraca uwagę na fakt, że gdyby pomyłka o 4 mln dotyczyła sprzedaży tabletów z Windowsem, to ich sprzedaż byłaby równa zeru.

Zostaw odpowiedź