fbpx

Android Pay wchodzi do Polski!

Jeszcze w tym tygodniu polskie biuro Google oficjalnie potwierdzi wprowadzenie do Polski nowej formy płatności za pomocą smartfonów.

Android Pay, bo o nim mowa to specjalna wersja Google Wallet, usługi, która była testowana przez amerykańskiego giganta internetowego od kilku lat. Google Wallet zadebiutował dość wcześnie, bo w maju 2011 roku, kiedy to płatności mobilne za pomocą smartfonów wydawały się raczej mrzonką, niż realną potrzebą. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że de facto chodziło o wklepanie do owego „portfela” numerów fizycznych kart płatniczych, które i tak trzeba przy sobie nosić.

Od początku istnienia Wallet korzysta z NFC, co jest w pewnym sensie także przeszkodą, ponieważ nadal nie każdy smartfon jest wyposażony w tę dość kosztowną i w gruncie rzeczy mało przydatną technologię. Dodatkowo, obsługa Wallet była możliwa wyłącznie na wybranych urządzeniach z system Android oraz NFC. Z czasem stworzono wersję dla iOS, zaś podstawowa wersja dla Androida została przemianowana na Android Pay, tak aby konkurować z Apple Pay. Jest to sytuacja nieco skomplikowana bo w dalszym ciągu Android umożliwia także korzystanie z Google Wallet bogatszego o nieco innego funkcje, takie jak przelewy P2P między dwoma urządzeniami.

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce pojawi się uproszczona wersja usługi, czyli Android Pay, który zadebiutował w znanej formie rok temu we wrześniu w USA. Płatność za jego pomocą przebiega przy specjalnych terminalach oznaczonych symbolem Androida lub NFC. Aby potwierdzić płatność należy skorzystać z czytnika linii papilarnych w telefonie. Jeśli nasz telefon nie posiada tego udogodnienia pozostaje klasyczny PIN.

W 2016 roku Android Pay zadebiutował już w Wielkiej Brytanii, Singapurze, oraz Australii.

Więcej informacji:

https://www.android.com/pay/

Zostaw odpowiedź