fbpx

Apple wraca z produkcją Mac-ów do USA!

Ta wiadomość wstrząsnęła Ameryką – w 2013 roku Apple przeniesie produkcję Maców z Chin do USA!

Chociaż Tim Cook zapewnia, że firma pracowała latami nad tym, aby powrócić z produkcją komputerów do USA, to twierdzenia te należy włożyć między bajki. Prawda jest taka, że od 2-3 lat koszty pracy w Chinach już nie skaczą, a galopują. Dodajmy do tego rosnące koszty transportu.

Ponadto, Apple w dalszym ciągu nie planuje przenieść do USA produkcji swoich koni pociągowych – iPhone’a, iPada i iPoda. Sprzedaż samego iPhone’a w ostatnim kwartale sięgnęła blisko 27 milionów sztuk, gdy sprzedaż komputerów była bliska 5 milionom sztuk.

Tim Cook twierdzi, że to nie koszty pracy utrudniają przeniesienie linii produkcyjnych iPhone’a do USA, a brak właściwie wykształconej siły roboczej.

Odmiennego zdania są niezależne instytucje takie jak manchesterskie centrum badawcze zmian socjo-kulturowych (Center for Research on Socio-Cultural Change). W raporcie, który powstał w kwietniu 2012 roku badacze stwierdzają, że Apple za cenę niewielkiej utraty zysków mogłoby w znacznym stopniu poprawić stan amerykańskiej gospodarki oraz zmniejszyć deficyt handlowy USA z Chinami. Wystarczy przenieść całą produkcję do USA.

Zostaw odpowiedź