fbpx

Atlas pół roku później – Darpa zawiesi finansowanie?

Raptem 7 miesięcy temu pisaliśmy o tym, że humanoidalny robot od Boston Dynamics (własność koncernu Alphabet) rozpoczął pierwsze poważne testy w terenie, gdy w międzyczasie opracowywana jest kolejna generacja – lżejsza, mądrzejsza, z autonomicznym zasilaniem.

Jeśli by się ktoś zastanawiał jak długo jeszcze Boston Dynamics będzie pracowało nad nowym Atlasem to spieszymy donieść, że nowy Atlas już jest. I spełnia obietnice konstruktorów.

 

 

Nowy Atlas waży 80, a nie 150 kilogramów, jak jego poprzednik przy czym mierzy 180cm. Pomimo to konstruktorzy zdołali upchnąć w nim baterię, co pozwala mu na kilkuminutowe spacery. Budując poprzednią generację Atlasa skupiono się na utrzymywaniu równowagi i pokonywaniu nierówności.

 

W nowej generacji Atlasa poczyniono dosłownie i w przenośni kolejne kroki. Robot chodzi wyraźnie swobodniej. Ponadto potrafi wstać po upadku, chociaż nie potrafi sprawnie utrzymać równowagi, gdy zostanie z niej wytrącony (co ciekawe poprzednik radził sobie w tej kwestii dużo lepiej).

 

Atlas nabył także zupełnie nowe umiejętności, takie jak podnoszenie przedmiotów z ziemi, otwieranie drzwi. Warto przy tym pamiętać, że praktycznie cały rozwój humanoida idzie w kierunku rozwijania motoryki i orientacji w przestrzeni. Dowodem są szczelnie oklejone kodami QR ściany podłogi i wszystkie przedmioty, jakie robot „ma zauważyć”.

 

Ten kierunek jest zgodny z oczekiwaniami DARPA, która do końca 2015 roku finansowała Atlasa, jako projekt humanoidalnego robota zdolnego do operowania w środowisku niezdatnym do życia przez człowieka (np. skażonym, zalanym, zbyt ciepłym, zbyt zimnym, ale także zagrożonym ostrzałem).

 

Pomimo tak dużych sukcesów od pewnego czasu krążą informacje jakoby DARPA rozważała rezygnację z finansowania inwestycji. Skąd taka decyzja? Jest to pozornie niezrozumiałe, ponieważ koncern Alphabet najpewniej chce w większym stopniu sam zdecydować o tym, w którym kierunku pójdzie rozwój Atlasa. Ponadto DARPA finansuje wynalazki o bardzo wysokim stopniu ryzyka. Najwyraźniej przed Atlasem już jasne perspektywy biznesowe.

 

 

Zostaw odpowiedź