fbpx
amazon-christmas

Austria: Amazon nielegalnie blokował konta sprzedawców, będzie sąd antymonopolowy

Austriackie federalne władze antymonopolowe (BWB) poinformował o licznych skargach sprzedawców marketplace na Amazona.

Jak donosi Rzeczpospolita, Austriacy wzięli pod lupę działalność Amazona w ich kraju. Zarzuty względem amerykańskiego giganta e-commerce brzmią (nie)swojo znajomo. Austriacy twierdzą, że Amazon:

  • Blokował konta sprzedawców bez wyraźnego powodu i ostrzeżenia
  • Zmuszał sprzedawców do ujawniania informacji o cenach zakupu
  • Zmuszał sprzedawców do ujawniania informacji o dostawcach
  • Zmuszał sprzedawców do ujawniania informacji o marżach

Ponadto, Amazon miał zmuszać sprzedawców do podpisywania niekorzystnych umów, tak aby utrudniać im podejmowanie kroków mających na celu oskarżenie go o powyższe zarzuty. Znając historie Amazona nie jest to nowinka, która jeży włosy na głowie, a raczej potwierdzenie bezwzględnej działalności z jakiej jest znany np. manipulowania rankingami produktów, tak aby wymuszać na dostawcach ustępstwa, lub zaniżanie cen, w celu przejęcia konkurencyjnych firm.

 

W końcu Amazon miałby także podawać celowo nieprawdziwe informacje dotyczące warunków dostawy zakupionych produktów.

W grudniu 2018 na podobny krok zdecydowały się Niemcy. Śledztwo Niemców wpisuje się w działania Komisji Europejskiej, która bada, czy Amazon będąc w posiadaniu danych z marketplace nie wykorzystuje ich aby zyskiwać przewagę nad swoimi biznesowymi partnerami i konkurentami z drugiej strony.

Działania te od dawna niepokoją Jeffa Bezosa, który sam zapowiedział, że tego typu akty mogą zahamować wzrost Amazona, a wręcz doprowadzić do jego upadku.

Zostaw odpowiedź