fbpx

Automatyczny dom sterowany głosem nadchodzi

Co ciekawe nie będzie to projekt Apple’a. Najbliżej tytułowego rozwiązania jest Microsoft i jego wirtualny asystent Cortana, który zadebiutował w kwietniu tego roku wraz z Windows Phone 8.1.

Jak do tej pory tego typu rozwiązania z sukcesem wdrożyła tylko jedna firma z branży audio-video.

 

 

Mowa tu o VOCO, producencie systemów multiroom, które nie wymagają instalacji – ot, zwykłe przenośne głośniki. Sęk w tym, że można je rozstawić w całym domu i sterować aplikacją, która posiada głosowe przeczesywanie bazy muzyki, którą mamy na komputerach lub nośnikach podłączonych do VOCO. Tym samym VOCO zdystansowało dotychczasowego lidera na rynku, czyli Sonosa.

 

Teraz pora na kolejne kroki i coraz większą automatyzację całego domu. Wydatnie ma w tym pomóc podejście Microsoftu, który w przeciwieństwie do Google’a i Apple’a udostępnił silnik Cortany zewnętrznym dostawcą aplikacji, którzy mogą wykorzystywać go wedle uznania.

 

Zastosowanie dlań znalazła firma Insteon, która pracuje nad aplikacją zdolną do spełniania życzeń domowników np. gaszenie światła, zmiana ustawień termostatu, opuszczanie rolet zewnętrznych, domykanie okien, zmiana pracy alarmu i inne, wszystkie, które mogą zostać opięte siecią cyfrowych sterowników i automatycznych siłowników.

 

A to dopiero początek, Cortana Microsoftu będzie mądrzejsza z każdym nowym użytkownikiem, z każdą nową aplikacją, sytuacją i błędem jaki popełni.

 

Zostaw odpowiedź