fbpx

Avans i Deichmann ukarani – blisko 300 tysięcy złotych za błędy w regulaminie!

288 771 zł to kwota jaką być może właściciel sklepu internetowego Deichmann.com będzie musiał wpłacić na rzecz Skarbu Państwa za niezgodne z prawem zapisy w regulaminie.

Nieco lepiej wygląda sprawa Avansu, który jak na razie uniknął kary, ale tylko warunkowo.

 

Kluczem w przypadku Deichmanna jest zwrot „być może”, ponieważ właściciel sklepu z obuwiem odwołał się od tej decyzji do sądu. Spór toczy się o zapis w regulaminie, z którego wynika, że sklep nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne niezgodności fotografii zamieszczonych na stronie z rzeczywistym wyglądem sprzedawanych produktów.

 

UOKiK ma w tej kwestii odmienne zdanie:

„Zdaniem Urzędu, konsumenci mają prawo oczekiwać, że zamawiany produkt będzie zgodny z jego zdjęciem i opisem zamieszczonym w Internecie„

 

 

Z pewnością, tego typu podejście umożliwiało Deichmannowi odrzucanie części zwrotów bez podania przyczyn w ciągu 10 dni od daty zakupu. Poza tym to nie jedyna próba ominięcia aktualnie obowiązujących przepisów ze strony Deichmanna. Urząd na swojej stronie informuje, że sprzedawca:

 

„zastrzegał, że zwrot produktu kupionego w sieci jest możliwy tylko wtedy, gdy towar będzie kompletny, bez uszkodzeń oraz bez widocznych śladów użytkowania”

 

 

Odpowiedź UOKiK jest w tej kwestii jednoznaczna i warto mieć ją na uwadze:

 

„Kupując przez Internet, konsument ma prawo obejrzeć i sprawdzić produkt po jego dostarczeniu – w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć obuwie lub sprawdzić, czy dostarczono produkt zgodny z zamówieniem. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy”

 

 

Z kolei Avans uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się zaprzestać wymuszać na konsumentach w ramach postępowania reklamacyjnego żądania w pierwszej kolejności wyłącznie naprawy towaru. Tutaj także wykładnia Urzędu jest jednoznaczna:

 

„Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji klient może wybrać między wymianą produktu na nowy a jego naprawą„

Zostaw odpowiedź