fbpx

Barometr: Komputronik w górę, Tesco w dół

Tesco przeżywa obecnie niemałe kłopoty. Agencja Moody obniżyła rating brtyjskiej sieci marketów z poziomu BAA1 do BAA2. Zupełnie odwortny trend notuje polski Komputronik, dla którego ubiegłoroczne wyniki finansowe okazały się być bardzo udane.

Tym samym od oceny śmieciowej, dzielą Tesco zaledwie dwa punkty. Jak zauważa dziennik “The Telegraph” brytyjski lider na rynku spożywczym notuje najgorsze wyniki od 40 lat.

Obniżyliśmy ocenę sieci Tesco ze względu na coraz trudniejsze warunki, panujące na spożywczym rynku detalicznym w Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się, że te warunki wpłyną negatywnie na profil kredytowy spółki w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy

powiedział dla gazety Sven Reinke, główny analityk Tesco w agencji Moody.

Sprzedaż grupy w ujęciu globalnym zmniejszyła się w pierwszym kwartale 2014 r. o 3,2 proc. Straty dotknęływ  głównej mierze sieci zlokalizowane na macierzystym rynku, czyli na terenie Wielkiej Brytanii (spadek o 3,7 proc.) oraz w Azji (spadek o 3,2 proc.). Relatywnie najmniej powodów do zmartwień sieć ma na rynku europejskim, gdzie spadek sprzedaży wyniósł 1 proc (nad Wisłą Tesco udało się zwiększyć sprzedaż o 0,5 proc). Ostatnio o polskim oddziale Tesco wspominaliśmy przy okazji okrągłego, milionowego e-zamówienia.

Zupełnie inne wieści, płyną od polskiego lidera w segmencie internetowej sprzedaży elektroniki konsumenckiej, czyli poznańskiego Komputronika. W roku obrotowym 2013/2014 odnotowano skonsolidowane przychody na poziomie 1 mld 715 mln zł (wzrost o 37,8%) oraz 21,1 mln zł zysku z działalności operacyjnej (wzrost o 140%).

W minionym roku Komputronik uruchomił dwa obiekty typu Komputronik Megastore (wspominaliśmy o tym w tym miejscu), czyli show-roomy z pełną ofertą wszystkich czołowych producentów. Pierwszy salon powstał w Warszawie, kolejny w Poznaniu.

Fot. Komputronik.pl

W ramach kanału sprzedaży internetowej, odnotowano wzrost na poziomie ponad 40%. W komunikacie poinformowano o umocnieniu pozycji kluczowego partnera dla Strefy Marek Allegro w branży elektronicznej.

Jak już informowaliśmy w Mensis.pl, spółka podjęła również ekspansję na nowe rynki. Utworzono Komputronik GmbH z siedzibą w Berlinie, czyli niemiecki oddział Komputronik SA., a także uruchomiono rosyjskojęzyczny serwis Komputronik.ru oraz trzy punkty agencyjne przy granicach. Spółka pochwaliła się również tym, że odnotowała wysoką dynamikę sprzedaży w Czechach, gdzie działa spółka zależna K24 International s.r.o.

1 komentarz

  1. Grzegorz 25-06-2014

Zostaw odpowiedź