fbpx
czy maszyny zastąpią ludzkość

Bill Gates: ludzie nie są świadomi jak dużo prac zabiorą im roboty

Ciekawej wypowiedzi dotyczącej przyszłości pracy udzielił założyciel Microsoftu Bill Gates. Uczynił to podczas dyskusji zorganizowanej przez waszyngtoński think tank The American Enterprise Institute on Thursday.

Okazuje się, że Gates uważnie śledzi rozwój technologii, które mogą zastępować ludzi.

 

Zdaniem założyciela Microsoftu mało kto zdaje sobie sprawę, jak w ciągu następnych 20 lat zmieni się rynek pracy i sposób jej wykonywania. Jego zdaniem duża część prac straci rację bytu z powodu już dziś znanego zjawiska technologicznego określanego mianem „software automation”.

 

Gates twierdzi, że za 20 lat oprogramowanie będzie w stanie zastąpić kierowców, kelnerów, pielęgniarki i inne zawody, które nie wymagają złożonych kwalifikacji, których zdecydowanie trudniej „oprogramować” w kodzie. Twierdzi Gates, co następuje poniżej, a przytoczył Business Insider:

 

„Software substitution, whether it’s for drivers or waiters or nurses … it’s progressing. … Technology over time will reduce demand for jobs, particularly at the lower end of skill set. … 20 years from now, labor demand for lots of skill sets will be substantially lower. I don’t think people have that in their mental model”.

 

Co więcej Gates jest otwartym orędownikiem opcji neoliberalnej. Wyraźnie wskazuje na to, że to państwo powinno zadbać o to, aby przedsiębiorcy nie odwrócili się do pracowników plecami stawiają na software, zamiast na ludzi. Jeden z najbogatszych ludzi świata sugeruje pełne zwolnienia podatkowe, tak aby praca była wręcz dla pracodawców darmowa i jest wyraźnym przeciwnikiem podnoszenia płacy minimalnej.

 

Ciekawe co na to jego programiści.

Zostaw odpowiedź