fbpx

Bing elections: lewica, prawica, a może centrum?

Dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi Bing włącza kolejną ciekawą usługę – „Elections”, która pozwala śledzić w trybie live przebieg kampanii oraz same wybory.

Pomysł nie jest nowy i został zapożyczony o Google’a. Jest w nim jedna ale bardzo znacząco zmiana, która pokazuje nieco inne podejście Microsoftu do kwestii obiektywności.

W przypadku Google’a mamy po prostu wybór newsów – decyduje o nim algorytm, który jest mądrzejszy i tyle. Bing poszedł inną drogą, która pozwala na wybór informacji, które chcemy poznać. Możemy się więc zadeklarować jako osoba o poglądach z lewej lub prawej strony, ewentualnie z centrum. Stąd mamy do czynienia z politycznie zafarbowanym algorytmem, który podpowiada newsy zgodnie z orientacją polityczną.

 

To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pokazuje, że Bing ucieka od googlowskiego technokratycznego algorytmu na rzecz wyników bardziej ludzkich. Suwak lewa-centrum-środek to także bardzo ciekawe narzędzie dla wszystkich badaczy sceny politycznej w USA. I nie tylko.

http://www.bing.com/elections

Zostaw odpowiedź