fbpx
płatności blik

BLIK piorunująco w górę – Polacy płacą nim nawet w sklepach naziemnych

Płatności BLIK biją kolejne rekordy – tym razem w ciągu pół roku udało się uzyskać taką samą liczbę transakcji jak przez cały ubiegły rok.

BLIK od początku zapowiadał się na wielki sukces, który może wyciąć z rynku klasyczne płatności błyskawiczne. W drugim kwartale 2018 roku Polski Standard Płatności odnotował kolejne wzrosty liczby transakcji BLIKIEM we wszystkich kanałach. W tym czasie Polacy zrealizowali ich ponad 18,5 miliona. Oznacza to, że w sumie w pierwszym półroczu 2018 roku użyto BLIKA niemal 33 miliony razy – tyle samo, ile w całym 2017 roku. Takie liczby podaje oficjalnie Polski Standard Płatności.

Internet jest decydującym miejscem rozgrywania się blikowskiej rewolucji. Z 18,5 mln transakcji w drugim kwartale najwięcej odnotowano płatności w internecie – 70 proc., czyli 12,9 mln. To o 23 procent więcej niż w poprzednim kwartale. Niemniej zaskakujący jest fakt, że aż 30 procent transakcji za pomocą tego systemu odbywa się poza internetem. Najdynamiczniej, bo prawie dwukrotnie w porównaniu z pierwszym kwartałem, wzrosła liczba płatności w sklepach stacjonarnych, których było ponad milion (6 proc. wszystkich transakcji). Pozostałe 5 proc. stanowiły przelewy na numer telefonu, których było aż 990 tysięcy, czyli o 32 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku.

– Na popularność BLIKA wpływa jego wygoda, bezpieczeństwo i szybkość, a także poszerzająca się nieustannie sieć akceptacji i banków, które udostępniają usługę. W ostatnim półroczu do banków, które posiadają BLIKA w swoich aplikacjach mobilnych dołączyły trzy nowe: Raiffeisen Polbank, Credit Agricole oraz Bank Pekao S.A. BLIKIEM zapłacimy już w całym polskim e-commerce, a także w 290 tys. terminali płatniczych oraz wypłacimy lub wpłacimy gotówkę w 19 tys. bankomatów. Wszystkie te elementy sprawiają, że BLIK już jest dla wielu Polaków pierwszym płatniczym wyborem – podkreśla Dariusz Mazurkiewicz.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

1 komentarz

  1. Mateusz 26-08-2018

Zostaw odpowiedź