fbpx
social media

Bliski koniec Facebooka i zmiana właścicielska w VKontakte

Media społecznościowe nie zwalniają nawet na chwilę. Ostatnio głośno zrobiło się na temat badań dwóch naukowców z Uniwersytetu Princeton, którzy ogłosili, że już za trzy lata serwis Marka Zuckerberga czeka gwałtowny spadek popularności.

Z kolei z Rosji napływają wieści o tym, że udziałów w najsilniejszym na tamtejszym rynku serwisie społecznościowym, VKontakte pozbył się Paweł Durow, jego współtwórca.

Autorami badania nt. Facebooka są John Cannarella i Joshua Spechler z wydziału mechaniki i inżynierii lotniczej. Ich pomysł może budzić zdumienie, bowiem postanowili oni porównać najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy do… epidemii chorób zakaźnych. Zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami, w ciągu najbliższych trzech lat 80 proc. użytkowników Facebooka miałoby się zrezygnować z posiadania w nim swojego konta.

Dwaj badacze odwołali się w swoim opracowaniu do przykładu innej społecznosciówki, która w minionych latach zaliczyła spektakularny spadek popularności, czyli MySpace. Swoje największe triumfy wspomniany serwis święcił w 2007 roku. Wycena serwisu opiewała wówczas na 1,2 mld dolarów, a liczba użytkowników oscylowała wokół 300 mln użytkowników.

Czy taki sam los podzieli dziecko Zuckerberga?

Osobiście uważam, że rozwój każdego serwisu społecznościowego można śmiało rozpatrywać w kontekście cyklu życia produktu. I z tego punktu widzenia spadki są dla Facebooka tym, z czym będzie się musiał nieuchronnie zmierzyć. Ale czy już za 3 lata ma nastąpić hekatomba takich rozmiarów, aby podważyć jego dalsze istnienie? To wydaje mi się mocno wątpliwe. Niewątpliwie jednak pierwsze rysy na wizerunku niezrównanego lidera już się pojawiają. W USA i Wielkiej Brytanii błękitna społecznościówka musi się zmierzyć z rosnącą konkurencją, np. Snapchata, który odbiera mu najważniejszych użytkowników – nastolatków (pisaliśmy o tym w tym miejscu).

social media

Spore zmiany dotykają także VKontakte – społecznościówki, która u naszego wschodniego sąsiada jest niezrównanym liderem z ponad 100 mln użytkowników. Ostatnio jego twórca sprzedał wszystkie posiadane akcje stworzonej przez siebie spółki (12 proc.) Iwanowi Tawrinowi, szefowi rosyjskiego telekomu Megafon. Warto wspomnieć, że firma jest kontrolowana przez Aliszera Usmanowa, mającego bardzo dobre kontakty z Kremlem przedsiębiorcę.

3 komentarze

  1. 2CanMedia 28-01-2014
  2. patrycja 30-01-2014
  3. Ewelina 31-01-2014

Zostaw odpowiedź