fbpx

Blisko 13 milionów dolarów kary za fałszywe recenzje na Amazonie

12,8 miliona dolarów zapłaci jedna z firm sprzedających suplementy diety na portalu Amazon.

Cure Encapsulations to nazwa firmy, która słono zapamięta sobie czym kończy się kupowanie opinii w Internecie. Jak wiadomo jest to powszechna praktyka wśród firm sprzedających niesprawdzone lub niewarte swojej ceny specyfiki pseudomedyczne.

Wygląda na to, że jak na razie Amerykanie wzięli się za ten proceder i żarty się skończyły. Dotychczas tego typu zachowania tępił sam Amazon. O tym, że może się to skończyć źle przekonał się właściciel portalu fiverr.com, którego oferta skierowana jest do drobnych freelancerów. Portal umożliwiał łączenie kupujących i sprzedających cztero- i pięciogwiazdkowe komentarze na Amazonie w cenie już od 5 dolarów za sztukę. Całe działanie było przeprowadzane na skalę masową – tylko w jednym z pozwów prawnicy Amazona ustalili, że w procederze brało udział ponad 1000 użytkowników Fiverra.

Pierwszy rozdział tej historii przypadł na listopad 2015 roku, kiedy to Amazon złożył pozew i próbował uzyskać adresy IP osób, zamieszanych w nielegalny handel komentarzami. Kolejne pozwy posypały się po pół roku w kwietniu 2016. Na celowniku Amazona znaleźli się operatorzy serwisów: Amazonverifiedreviews.com, Paidbookreviews.org, Amazonreviewstar.com, Buyamazonreviews.info, oraz reviewconnections.com.

Amazon idzie po nitce do kłębka, czyli od portali przez sprzedających komentarze, co pozwala dotrzeć do źródła zgnilizny, czyli do kupujących komentarze, a na portalu Amazon występujących w roli sprzedawców. Efekt to pozwy, które dotarły do biur firm Arobo Trade INC/Aumax Direct oraz Cyande Group’s. W obu wypadkach ilość sfałszowanych opinii przekroczyła 50 procent!

Teraz nowy front walki otworzyła sama Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych. Pierwsze dochodzenie na tak duża skalę objęło produkt o nazwie „Wysokiej jakości kapsułki z ekstraktem Garcinia Cambogia z HCA”. Za dostarczaniem fałszywych opinii miał stać portal amazonverifiedreviews.com.

Potężna grzywna to nie wszystko. Firma została zmuszona do ujawnienia swojego procederu, w tym listy klientów, którzy zakupili produkt. Ci zapewne zostaną poinformowani przez władze federalne o tym, że używają medycznego bubla. Do tego firma dostała zakaz wprowadzania do obiegu konsumenckiego kolejnych tego typu produktów na terenie US.

 


Zamów drukowany Mensis.pl lub czytaj darmowe fragmenty online:

Zostaw odpowiedź