fbpx

Blisko 7.5 miliarda dolarów kary dla Google’a

Historia lubi zataczać koło, stąd często firmy, które niegdyś były niezwykłymi innowatorami potrafią bardzo szybko przeistoczyć się w monopolistów blokujących dostęp do rynku.

Taka historia właśnie przytrafia się Googlowi, który został potraktowany analogicznie jak Microsoft. W obu tych przypadkach Komisja Europejska poinformowała, że właściciel systemu operacyjnego nie ma prawa do preinstalowania wyłącznie własnych aplikacji.

Sprawa z Windowsem odeszła już w głęboką niepamięć, z powodu zmian jakie w ostatniej dekadzie zaszły na rynku systemów operacyjnych. Dzisiaj Microsoft otwiera szampana, gdy sprzedaż Windowsa spada tylko 2 procent rok do roku w danym kwartale. Tak czy inaczej, fakty są faktami: postępowaniem i decyzjami w latach 2009 do 2012 Komisja Europejska skutecznie zmusiła Microsoft do oferowania wyboru przeglądarek internetowych w kolejnych Windowsach. Ogółem opór ze strony koncernu z Redmond kosztował go blisko 3.5 miliarda dolarów.

7.5 miliarda kary na dzień dobry dla Google’a zwiastuje nie lada kłopoty ze strony komisarza Margrethe Vestager, która domaga się wyjaśnień, dlaczego Google domyślnie instaluje w Androidzie między innymi: Google Maps, Gmail oraz Google Play. Jak twierdzą przedstawiciele Google’a, Android to system w pełni otwarty i to na producentów telefonów spada odpowiedzialność, jakie elementy Androida znajdą się w startowym pakiecie oprogramowania.

Trudno powiedzieć, kto będzie miał rację w tym sporze, ale wiele wskazuje na to że tylko pozornie Android i Windows to system podobne do siebie, zaś Komisja Europejska zbyt szybko podjęła analogię.

Zostaw odpowiedź