fbpx

Branża SEO/SEM w USA: spadek wynagrodzeń to fakt

SEMPO, globalna organizacja non-profit reprezentująca branżę marketingową oraz ClickZ, dostawca najnowszych informacji dla marketingowców, zjednoczyły swoje siły w celu przeprowadzenia badania amerykańskiego rynku specjalistów SEO/SEM.

Wyniki nie są zbyt optymistyczne – okazuje się, że specjaliści SEO/SEM w USA zarabiają coraz mniej.

 

To już czwarte badanie wynagrodzeń w branży przeprowadzone przez SEMPO. Tym razem przepytano 2180 osób, każda z nich wypełniła kwestionariusz składający się z dwudziestu trzech pytań. Zadbano także o to, aby badani marketingowcy pochodzili zarówno z agencji reklamowych, jak i wewnętrznych działów marketingu.

 

Co ciekawe, tytułowy spadek wynagrodzeń to średnia wypadkowa, która nijak ma się na przykład do wynagrodzeń pracowników dopiero wchodzących do branży – ci zanotowali 10% podwyżki w ostatnich dwóch latach. Niestety rzeczywistość marketingowych żółtodziobów w USA nie jest tak różowa.

 

Jeśli spojrzymy na średnią wynagrodzeń w branży i ustalimy, że mediana wynagrodzeń osób do 3 lat w branży wynosiła mniej niż 30.000 dolarów to 10-procentowe podwyżki wydadzą się raczej niewielkie. Jaka jest więc średnia? Otóż w 2011 roku wynosiła ponad 75 tysięcy dolarów, podczas gdy w 2013 spadła do niecałych 69 tysięcy dolarów.

 

Spadają także wynagrodzenia kadry zarządzającej, podczas gdy w 2007 średnia znacząco wychodziła powyżej 150 tysięcy dolarów, to w 203 roku spadła w okolice 130 tysięcy. Najciekawszą częścią badania jest pytanie o zakres obowiązków. Jak się okazuje, ten uległ znaczącym zmianom raptem w ciągu 2 lat.

 

Pierwszą ciekawostką jest zmniejszenie nacisku na samo pozycjonowanie organiczne i wzrost znaczenia hybrydowego marketingu łączącego SEM i SEO. Znacznie większa część budżetu czasowego była w 2013 roku przeznaczana na kombinacje marketingu online z tym w wyszukiwarkach. Na koniec niemniej zaskakująca informacja – zmniejszył się także nacisk na czystą reklamę typu SEM. Jak widać, w USA multichanneling nadchodzi wielkimi krokami.

 

Zostaw odpowiedź