fbpx

Business Insider: koncerny żerują na płacach pracowników

Henry Blodget, współzałożyciel i redaktor naczelny Business Insidera postawił bardzo odważną tezę dotyczą amerykańskiej gospodarki i problemów z nią związanych, które rozlewają się na cały świat. Na początek kilka słów tytułem wprowadzenia.

Tak zwany american dream oparty był na micie dobrze prosperującej klasy średniej, której przedstawiciele mogli pozwolić sobie na dom, auto, studiujące dziecko. A to wszystko przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego w długiej perspektywie.

Dziś twarde dane pokazują, że amerykańska klasa średnia kurczy się w szybkim tempie – nie przybywa za to ludzi bogatszych. Ci, którzy są bogaci rosną w siłę, stąd prosty wniosek, że klase średnią dotyka pauperyzacja.

Zdaniem Blodgeta winne tej sytuacji są głównie najbogatsze koncerny w USA – wymienia tu między innymi Apple, Cisco, Google, Bank Of America czy JP Morgan. Firmy te zdaniem Blodgeta zgromadziły na swoich kontach niewyobrażalne ilości gotówki, które zostały wymyte z rynku i osłabiają siłę nabywczą przeciętnego Amerykanina.

Naczelny Business Insidera pokazuje na prostym wykresie w jak idealnym stopniu pokrywają się obniżki realnych płac w USA z wypracowanymi przez największe firmy zyskami.

Jako szczególnie dotkliwy przykład Blodget pokazuje Walmart, który zatrudnia około 1% wszystkich Amerykanów zdolnych do pracy (czyli ok 1.4 miliona osób!). Pomimo tego, że Wallmart w ostatnim roku wypracował 27 miliardów dolarów zysku operacyjnego przeciętny pracownik tej korporacji zarabia raptem 12 dolarów na godzinę, co daje ok 25 tys dolarów rocznie.

Blodget zwraca uwagę na fakt, że roczna podwyżka średniej płacy w Walmarcie o 5000 dolarów, czyli o potężne 20% zmniejszyłoby zyski firmy o 7 miliardów dolarów – amerykański gigant w dalszym ciągu dysponowałby 20 miliardami dolarów rocznego zysku. Zaś amerykańscy konsumenci zyskaliby dużo większą siłę nabywczą, a w ostatecznym rozrachunku pieniądze i tak w większości wróciłyby do wszechobecnego w USA koncernu.

Innymi słowy, to co wzbogaca społeczeństwo to zrównoważona redystrybucja pieniądza, a nie puchnące od zysków konta korporacyjnych gigantów.

Tutaj pełny artykuł:
http://www.businessinsider.com/lets-stop-maximizing-profit-and-start-maximizing-value-2012-12

 

Zostaw odpowiedź