fbpx
roboty w chinach

Chińczycy zaprzęgają roboty do walki z koronawirusem

Chińczycy po raz pierwszy w historii udowodnili jak wielkie znaczenie ma robotyka w czasie kryzysu epidemicznego.

Chińczycy postanowili zaangażować cała technologię robotyczną, jaką mają, aby po pierwsze odciążyć służby medyczne i logistyczne w swoim kraju, a po drugie unikać kontaktów osobowych, które prowadzą do kolejnych zakażeń.

W ostatnim czasie Chińczycy otworzyli szpital w Wuhan, który koncentruje się wokół wykorzystania nowoczesnych technologii i w stopniu maksymalnym odciąża lekarzy i personel od konieczności komunikacji z pacjentami, wykonywania podstawowych pomiarów, dostarczania leków oraz sprzątania. Roboty dostarczyła chińska firma Cloud Minds.

Z kolei Meituan Dianping, platforma e-commerce w formie aplikacji doręczająca jedzenie, uruchomiła bezosobową formę dostawy w postaci autonomicznych pojazdów. Urządzenia poruszają się po ulicach Pekinu (dzielnica Shunyi) z prędkością do 20 km/h. Odbierają żywność z magazynów a następnie dostarczają do specjalnych punktów odbiorów. Dzięki temu wyeliminowano jakikolwiek kontakt międzyludzki. Aktualnie firma pracuje nad kolejnymi robotami, które miałyby dystrybuować jedzenie w budynkach objętych kwarantanną oraz dezynfekować je.

W między czasie podobny pomysł zdążyła wdrożyć firma Ele.me, której robot dostarczał posiłki w jednym z hoteli w Wenzhou, który został objęty kwarantanną. Dodajmy, że firma jest własnością Alibaby.

Kolejny projekt rozwija chiński gigant e-commerce, konkurent AliBaby – JD.com. W ramach usługi JD Logistics Chińczycy dostarczali leki do jednego ze szpitali oraz spożywkę do lokalnego sąsiedztwa Wuhan objętego ścisłą kwarantanną.

Na marginesie warto zaznaczyć, że wszystkie roboty używane w Chinach obowiązkowo korzystają z technologii łączności 5G.

Zostaw odpowiedź